Acıyacak mı doktor?

Cerrahların  ameliyat öncesi görüşmelerde en çok karşılaştıkları sorudur: Acıyacak mı doktor? Günümüzün gelişmiş tıbbı,  genel cerrahi ya da estetik cerrahiye ağrı kontrol imkanı vermektedir.

Mikro dokunuşlar dönemi başlıyor, minik dokunuşlara alternatif.

Ağrı azaltıcı geleneksel araçlar lokal anestezik kremler , lokal anestezi ve analjeziklerin yanısıra yeni uygulamalar, cihazlar  estetik işlemleri  çok daha konforlu ve acısız hale getirmiştir.

 “Kapı kontrol” teorisini kullanan bir titreşimli bir cihaz , enjeksiyonu  ağrısızlaştırmaktadır. Şırıngalar artık hyalüronik asitin dağılımını kontrol eden özel üretilmiş elektronik makinelerle deri altına verilmektedir

Ağrıyı azaltmak için ciddi çalışmalar var. Ağrı azaltıcı bu makineler sayesinde küçük dozlar halinde ve sabit akımla ,ağrı kontrol altına alınıyor.İnsan elinin yapamayacağı kadar hassas bir tedavi yapıyoruz. Ayrıca daha önce erişimi  imkansız alanlara da  enjeksiyon imkanı da sunmaktadır. Mikro dokunuşlar dönemi başlıyor, minik dokunuşlara alternatif.

Ameliyat sonrası ağrı hastaların çok korktuğu ve en çok sorduğu konudur. Estetik burun ameliyatlarında çok kez burun kemiklerine müdahale gereklidir.  Burun kemikleri gözlere komşu olduğundan en küçük kan sızıntısı bile hemen göz çevrelerinde morluk oluşturabilir.Bu görüntü daha önceki yıllarda ürkütücü olabiliyordu.Artık değişen tekniklerimizle morluk oluşmadan ve kemikte travma yapmadan tedavi yapabiliyoruz. Burun ameliyatı geçiren kişinin çok acı çektiği sanılabilir. Ama gerçekte durum bu değildir. En az ağrılı tedavilerden biridir.

Gelişmiş ameliyat ve anestezi teknikleri sayesinde  estetik cerrahlar artık dokuları çok az yaralayarak ameliyat yapmaktadırlar. Ağrı azaltıcı  önlemler sayesinde deneyimli ellerin gerçekleştirdiği estetik ameliyatlardan sonra ağrı en aza indirilmiştir. Hastaların büyük çoğunluğu ameliyat sonrası ağrı kesici  kullanmaya bile gerek görmemektedir. Bazı hastalara ise yalnızca ameliyat olduğu günün gecesi ağızdan verilen basit paracetamol tablet yeterli olmaktadır.

Her ameliyat gibi estetik ameliyatlarda da ilk adım lokal anestezidir. Biz bunu kansız cerrahi için ve operasyon sonrası konfor için seçeriz. Dokuya saygı gösterilen nazik cerrahi işin sırrıdır. Algı ve güven bu halkayı tamamlar.

Genel Anestezi ):

Hasta tamamen uyutulur. Solunumu bir makine ile devam eder. Uyuma süresince hasta hiçbirşey hissetmez. Ameliyat bittiğinde tekrar uyandırılıp kendiliğinden soluk alması sağlanır ve anestezi makinesinden ayrılır. Bazı hastalar hiçbir şey görmek ve duymak istemediklerinden genel anestezi talep ederler. Pekçok hasta ise narkoz verilmeden ameliyat edilmeyi tercih eder. Günümüzde genel anestezi (narkoz) almadan da ağrısız ameliyatlar yapılabilmektedir.

Sedasyon Anestezisi:

Anestezi doktoru tarafından hastaya damardan çok güçlü sakinleştirici ilaçlar verilir. Hasta uykuya dalar ve ağrı hissetmez. Ancak kendisine soru sorulduğunda yanıt verebilir ve belli bölgelerini hareket ettirmesi istendiğinde bunları yapabilir. Damardan verilen ilaçlar etkisini kaybedince normal uyanıklığına geri döner ve kısa sürede yürüyebilir hale gelir.

Lokal Anestezi:

Güçlü uyuşturucu etkisi olan ilaçlar ameliyat bölgesine enjekte edilir ve kısa sürede burada ağrı hissi tamamen kaybolur. Lokal anestezinin etkisi saatler sonra kaybolur. Tedavi bölgesinde ağrı hissedilmez.Ancak çevre bölgedeki temas ve ortam tamamen uyanıklık halindedir. Bu dahi istenmiyorsa sedasyon anestezisi ve lokal anestezi birlikte yapılarak başlangıçtaki anestezi iğnelerinin de hissedilmemesi sağlanır. Bu tür anestezinin genel anesteziye göre avantajı hastaların ameliyat sonrası hastanede yatmadan evlerine gönderilebilmeleridir. Ayrıca, ameliyat sırasında hastalar hekimin istediği hareketleri yaparak veya sorulan sorulara cevap vererek işlemi kolaylaştırır ve daha güvenli olmasını sağlarlar.

Bu anestezinin çok önemli bir yararı yüz ve gözkapağı gibi hassas bölgelerdeki operasyonlarda görülür. Ameliyat sırasında hasta gözlerini açıp kapatarak veya dudaklarını oynatarak ameliyatın etkinliğinin henüz masada iken görülmesini sağlar. Hasta istendiğinde pozisyonunu kendi değiştirebilir. Bu da özellikle liposuction, kulak, yüz ve boyun estetiği ameliyatlarında cerrahın işini kolaylaştırır.

Estetik ameliyatların bir çoğu (liposuction, basit meme dikleştirme ameliyatları, basit burun ameliyatları, kulak, gözkapağı, kaş,alın, yüz ve boyun ameliyatları) sedasyon ve lokal anestezi ile gece hastanede yatmaya gerek kalmaksızın günü birlik, ayakta yapılabilir. Genel anestezi ile yapılan ameliyatlardan farkı olmadığından  tam teşekküllü bir ameliyathanede yapılmaları uygundur. Genel anestezi hastalarımızda uygun görülürse operasyon tipine bağlı olarak 4-6 saat sonrası evlerine gidebilirler.