Bayanların En Çok Tercih Ettiği Göğüs Estetikleri

Göğüs estetiği,  güzel bir görünüşe sahip olmak isteyen bayanların en çok tercih ettiği yöntemlerdendir. Meme yapısı;  kalıtımsal özellikler, emzirme, hormonlara bağlı faktörler, aşırı kilo alma- kilo verme gibi sebeplerden bozulabileceği gibi, kanser veya tümörlere bağlı sağlık problemleri sonucunda  da bozulabilmektedir. Memelerin görünüşü hemen hemen her kadın için önemlidir. Çünkü çoğu kadın, her zaman güzel olmak ve beğenilmek istemektedir. Psikolojik nedenler de göğüs estetiklerinin en çok tercih edilme nedenlerindendir. Şiddet, aldatılma, eşinin kendisini beğenmediği gibi düşünceler kadınlarda psikolojik travmalar yaratarak,  kadının kendini çirkin hissetmesine sebebiyet verebilmektedir. En çok tercih edilen estetik ameliyatları da haliyle meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatları olmaktadır.

Kadınlar için memelerin çok büyük olması da, estetik görünüm açısından sıkıntılı olmasının yanında sağlık sorunları açısından da  öneme sahiptir. Kaşıntı, pişik, boyun ağrıları, sırtta kambur oluşması gibi sorunlar yapabilen, bel ve sırt ağrılarına neden olan büyüklükteki göğüslerin, meme küçültme ameliyatları  ile küçültülüp, dikleştirilmesi ile de bu sorunların önüne geçmek mümkündür.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Bayanların daha küçük ve vücut yapısına uygun memelere sahip olmaları amacı ile uygulanan meme küçültme ameliyatları sayesinde;  hem estetik bir görünüşe hem de sağlığınıza kavuşmanız mümkün olmaktadır. Meme küçültme ameliyatında meme dokusu, yağ tabakası ve meme derisi çıkartılmaktadır. Ayrıca meme halkası da küçültülerek daha güzel bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır. Bu sayede sadece küçük göğüslere değil aynı zamanda dik ve güzel görünen göğüslere de sahip olunmaktadır. Ameliyat öncesi hasta ile doktorun görüşmesi ve meme yeri, meme başı yeri ve memenin ne kadar küçültüleceği hakkında fikir alışverişi yapılması önemlidir.

Göğüs küçültmenin bir çok tekniği vardır. Hasta çok büyük ve sarkık memelere sahip ise, göğüsün kahverengi kısmı da dahil olmak üzere aşağıya doğru uzanan “ ters T” şeklinde kesi yapılır.  Fazla dokular çıkarıldıktan sonra meme başı yukarıya çekilir.  Genel anestezi altında yapılan ameliyat, büyütme ameliyatından daha uzun sürmektedir. Yaklaşık 3-4 saat sürer ve hangi yöntem uygulanırsa uygulansın mutlaka bir iz kalır. Bu iz, doktorun uygulayacağı tekniğe göre büyük veya küçük olabilir.  Hastanın ten rengine göre de değişebilen izler, ilk başlarda kızarık ve belirgindir fakat  zaman ilerledikçe azalmaya ve belli olmamaya başlamaktadır. Ameliyattan sonraki ilk saatlerde ağrı, kol hareketlerinde kısıtlanma gibi şikayetler olabilmektedir. Ameliyat sonrası 1-2 gün, düzenli kanama kontrolü yapılması ve pansumanların temiz tutulması da önemlidir.

Ameliyat sonrası hastalar yaklaşık 4-5 gün içinde normal hayatlarına dönebilmektedir. İlk başlarda daha dik ve yukarida olan göğüsler zamanla alt kısma doğru inecektir. Memelerini küçülten bazı kadınlarda emzirme problemleri oluşabilmektedir. Süt kanalları tıkanabileceğinden bebeğinize süt veremeyebilirsiniz. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı düşünenlerin,  ameliyat kararını, çocuk sahibi olmama kararı aldıktan sonra vermeleri en idealidir.

Meme Küçültme Ameliyatlarının Fiyatları

Diğer estetik ameliyatlarda da olduğu gibi, memenin boyutuna, sarkma miktarına, doktorun uyguladığı teknik için  isteyeceği miktara vb. göre değişiklikler gösterebileceğinden, hastaların bu konuda araştırma yapması daha doğru olacaktır. Ayrıca doktorun ve kullandığı tekniğin hakkında bilgi sahibi olmak, ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmek için faydalıdır. Bütün bunlara rağmen her ameliyatta olduğu gibi, ne kadar iyi teknikle yapılırsa yapılsın yine de komplikasyon oluşabilmektedir. En çok görülen komplikasyonlar memede şekil bozukluğu, kahverengi bölgede kararma, süt kanallarının tıkanması ve yara izlerinin geçmemesi gibi sıkıntılardır.