Bir Kadın Sorunsalı: Göğüs Estetiği

Meme boyutları yıllardan beri kadınların en çok önem verdiği konulardan birisidir. Erkekler çok fazla farkında olmasa da, bayanlar meme görünümlerini ne kadar beğeniyorsa,  özgüvenleri de aynı oranda artmaktadır. Hatta bazı bayanlar meme boyutunu, kadınlığı tamamlayan en önemli  obje olarak görebilmektedir. Memenin çok küçük olması kadar, çok büyük olması da bayanlar arasında bir sorundur. Bazı kadınlar memelerinin küçük olmasından, bazı kadınlar ise  çok büyük olmasından dert yanarlar. Hastanın isteğine göre meme küçültmememe büyütme veya meme dikleştirme operasyonları yapılabilmektedir. Hangi kadın memelerinin daha dik ve daha güzel görünmesini istemez ki?

Meme Boyutu Hangi Kriterlere Göre Belirlenmelidir?

Meme boyutu, gelişimsel nedenlere bağlı olduğu kadar, emzirme sebebi ile de bozulabilmektedir. Meme boyutlarına önem veren bayanların en şanslı olduğu konu ise, günümüzde meme estetiği için bir çok seçenek bulunmasıdır. Göğüs estetiğinin amacı;  memenin  güzel göründüğü kadar, doğal da görünebilmesidir.  Meme boyutu ve hacmi belirlenirken, estetiği yapan doktorun ve  göğüs estetiği isteyen hastanın  beraber karar vermesi önemlidir. Hasta memenin hangi büyüklükte olmasını istediğini belirtmeli, doktor ise meme derisinin ne kadar esnek olduğunu ve kalça-bel oranı ile omuz- göğüs kafesi oranına uygunluğunu tespit etmelidir.  Meme protez seçeneklerinden hastaya en uygun olanını belirleyip, bu seçeneğin avantajları- dezavantajları ve operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlara karşı da hastayı bilgilendirmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatları Hakkında Genel Bilgiler

Meme büyütme ameliyatları için çok farklı seçenekler bulunmaktadır. En çok tercih edilen yöntem ise silikon taktırma ameliyatlarıdır. Silikon taktıma  ameliyatları, meme dokusunun  altına implant yerleştirilerek yapılabildiği gibi, göğüs kasının altına implant yerleştirme şeklinde de yapılabilmektedir. Ameliyat bölgesinin yerine hasta karar vermektedir. Ameliyat kesisi için uygun olan bölgeler;

  • Memenin altındaki kıvrımlı bölge,
  • Meme başı.

Ameliyat ortalama 1-2 saat sürmekte ve genel anestezi altında yapılabilmektedir.  Meme büyütme operasyonları, meme dokusu ve süt kanallarına  dokunulmadığı için  emzirmeye engel olmamaktadır. Ayrıca implant eğer FDA onaylı ise ömür boyu vücudunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Silikon uygulamaları sonrası en çok merak edilen konulardan biri de silikonun patlama olasılığının ne olduğudur?  Uygulanan silikonlar, büyük travmalar ve ya kesici- delici yaralanmalar harici kolay kolay patlamamaktadır.

Silikon Uygulamaları Pahalı mıdır?

Ameliyatla göğüs büyütme fiyatları;  takılan silikonun ne kadar kaliteli olduğuna, ameliyatın yapılacağı hastanenin uygulama fiyatları, uygulama yöntemi ve doktorların belirlediği fiyatlara göre değişim göstermektedir. Geçmişte sadece zenginlerin yaptırabildiği silikon ameliyatları, teknolojinin gelişmesi, talebin artması, rekabetin artması gibi nedenlere bağlı olarak, her kesimden insanın kolayca  ödeyebileceği miktarlara kadar düşmüştür.