Ergen Estetiği

Her gencin her istediği estetik operasyon gerçekleştirilmeli midir?

Bu sorunun cevabı yıllar içinde önemli değişimler gösterdi. Artık ne tıbbi, ne de sosyal koşullar aynı.. Zaman çok değişti.

Bana danışan gençlerin estetik isteklerinin hiçbirini gereksiz görmüyorum. Yeter ki beklentileri gerçekçi, sağlıkları yerinde olsun. Ailelerinin rızasını almış olmaları, tıbbi açıdan kararın doğru olması ve etik , hukuki kurallara uygunluğu önemli.

“Üç Nesil Estetik” sloganımız ile de vurgulamaya çalıştığımız gibi,  kliniğimizin hastaları yıllardır (anneanne – anne – genç) sağlıklı yaşamlarını ve bedenlerini bizimle güzelleştiyorlar. Özgüvenlerini arttırmaktan, yaşam başarılarına katkıda bulunmaktan onur duyuyoruz.

Bu devirde artık eğri burun, çarpık bacak, kepçe kulak, akneler ve asimetrik göğüslerin gençlerimizi üzmesine izin vermiyoruz.

Ergenlik, genel geçer duygu ve durumların abartılarak çok önemsendiği, dikkate alındığı zamanlardır. Sosyalleşme, özdeşleşme, öykünme, rol-modelleme, kendini gösterme ihtiyacı bu dönemde en üst düzeydedir.

Örneğin 15 yaş, bir çocuğa burun kemeri ameliyatı yapmak için yanlış bir zamanlama iken, 15 yaşında memelerinin aşırı büyümesi (ergen gigantomastisi) durumunda uygulamamız değişiyor.Gencimizin memelerinin görünüm ve ağırlığının uyumasına, yürümesine, ders çalışmasına engel boyuta ulaşması, duyduğu mahcubiyet ve mutsuzluk estetik cerrahiyi zorunlu kılmaktadır. Bunun için 18 yaşını beklemesine gerek görmüyoruz. Bazı genç kızlarımızın göğüsleri kamburluk oluşturacak kadar büyükken estetik operasyonla onlara yardımcı olmanın doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz.

Ergenlikte, kontrolsüz duygusal enerji, “neden olduğu önlenemeyen sıkıntıdan kurtulma amacıyla” kendini bir vücut bölgesine yönlendirebilir. Zararlı eğilimler (kola jilet atma, tırnak kemirme, saç çekme, aşırı dövme-piercing gibi) oluşturabilir. Bu durumdaki ergenlerde psikolojik açıdan uzman görüşleri ile desteklenerek kar zarar dengeleri tartışılabilir.  

Ciltte akne/dövme/yara izi lekelerinin tedavileri, ortodontik tedaviler, sınırlı dolgu, liposuction ve nadiren botulinum toksin enjeksiyonlarıyla yapılan tedavilerin gençlerin psikososyal gelişimlerine olumlu etkileri söz konusudur.

Ameliyat veya girişimlerin zamanlamasına karar verirken ergen hastamızın bedensel gelişimini tamamlayıp tamamlamadığına dikkat etmek en önemli önceliğimiz elbette.. Bedenlerinde gereksiz değişikliklere gitmelerini önlemek de bize düşüyor. Gerekli bilgileri, uyarıları, doğru ve zamanında aktarmak, tıbbi-sosyal-psikolojik sakıncaları ortadan kaldırmak için çok önemli..

Meme büyütme amaçlı ameliyatlar,  liposuction girişimleri ergenler için önerdiğimiz operasyonlar değil. Aynı şekilde, ergen erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) fizyolojik, geçici ve doğal kabul edilebilir. İzlenir ve planlama ileri dönük yapılabilinir

Plastik cerrahinin sadece ergenler için değil, çocuklar için de kaçınılmaz olduğu durumlar vardır. Kepçe kulak ameliyatları, çocuk henüz okula gitmeye başlamadan 5-6 yaşlarında yapılır. Bu kadar erken cerrahiye başvurulmasının nedeni, düzeltici (anatomik) ve koruyucu (sosyopsikolojik) nedenlerinin bulunmasıdır. Bir yandan arkadaşlarınca alay konusu olması engellenir, bir yandan da bu dönemde erişkin kulağının %80-85’i kadar biçimlenmiş kulakları en uygun zamanda ameliyat edilerek düzeltilir. Bazı doğuştan gelen anomalilerde (erkek çocukta işeme deliğinin farklı yerde olması, el parmaklarının birbirine yapışık olması gibi) cerrahi için en uygun zaman çocukluk çağıdır, bu zamanlama uygulanacak teknik kadar sonuca etkilidir.

Geleceğin kıymetli bireylerimiz toplumumuzun birer parçasıdır. Özgüveni yüksek yetişkinlere dönüşmelerini gönülden destekliyoruz.  Bunun yanında doğru ve haklı oldukları kulvarların dışında onları örselenmekten koruyoruz. Güzel ve akıl sağlığı yerinde insanların oluşturacağı bir ülkede yaşamayı hepimiz istiyoruz.