Estetik Cerrahınızı Doğru Seçin…

Estetik cerrahi, günümüz insanının hayatına giderek daha çok giriyor. Dünyanın her yerinde kadın ya da erkek, vücudunun memnun olmadığı herhangi bir yerini değiştirmeye daha çabuk karar veriyor artık.

Dolgun dudaklar, dik memeler, kalkık bir popo, düz bir karın ve kırışıksız bir yüz ile daha çok beğenildiklerini, sosyal ve iş yaşamlarında daha başarılı olduklarını keşfeden kişilerin yaşamlarında estetik cerrah aile hekimi konumunu kazanmaya başladı.

2000’li yılların başından beri estetik cerrahi hızlı bir büyüme kaydetti. Alım güçlerinin yükselmesi, tıbbın gelişmesi, estetik cerrahiyi film yıldızlarının ve moda dünyasının tekelinden çıkardı.

Önemli soru.. Estetik cerrahınızı nasıl seçmelisiniz?

Doktorunuzu ararken doğal olarak önce akraba ve arkadaşlarınızın önerilerini alıyorsunuzdur. Yakınlarınızın hemen hepsi de kendi doktorunun en iyisi olduğunu söylüyordur. Bu söylem büyük oranda da doğrudur. Çünkü kişi doktoru ile kurduğu iletişimden memnundur ve ona güven duymaktadır.

Ancak, her bireyin yapısı ve beklentileri farklıdır. Arkadaşınızla çok iyi bir iletişimi olmasına rağmen aynı doktorla sizin aranızda tatminkar bir bağ oluşmayabilir. Estetik cerrahınızı doğru seçmelisiniz. Çünkü o, bundan böyle estetik ve ruh sağlığınız konusundaki ortağınız olacaktır. Yanında kendinizi rahat hissetmelisiniz. Gerçekten güven duyabilmelisiniz yoksa önerilerine uymakta zorluk çekersiniz.

Doktorunuzun sizi anlamadığı, ciddiye almadığı duygusuna kapılıyorsanız ya da doktorunuzun açıklamaları sizi ikna edemiyor, tereddütler yaşatıyorsa sağlıklı bir hasta-doktor ilişkisinden bahsedemeyiz. Sorunlarınızı konuşarak çözemiyorsanız, ilerleme kaydedemiyorsanız o cerrah sizin için uygun değil demektir. Kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmeniz için doktorunuza güvenmeniz, onunla sağlıklı bir işbirliği içine girebilmeniz esastır.

Doktorunuz kadar kendinizi de sorgulamanız gerektiğini söylemeliyiz. Şüpheci, güvensiz, bir türlü mutlu olmayan negatif bir yapınız varsa doktorunuzu da, kendinizi de mutsuz edeceğinizi bilmelisiniz.. Doktorunuzu seçmeden önce hakkında iyi bir araştırma yapmalı, sonrasında da ona teslim olmayı becerebilmelisiniz.

Cerrahınızın mesleki deneyimlerini sorgulayın. Estetik cerrahi en hızlı ilerleme kaydedilen tıp dallarından biridir. Bazı doktorlar kendi branşları ile ilgili alt konularda daha ileridedirler. Özel merakları, eğitim ve deneyimleri sayesinde, bazı konularda özgün yöntemler geliştirmiş olmaları onları konularında daha yetkin kılar.

Doktorunuz bazı hassas durumlarda (kanserli vakalar gibi) diğer meslektaşları ile fikir alışverişinde bulunmak ya da onlardan yardım almak isteyebilir. Bu tür uygulama ve konsültasyonlar doktorunuzun yetersizliğini değil, sağlığınıza verdiği değeri gösterir.

Doktorunuz soru ve sorunlarınızı dikkatle dinliyor, çözüm alternatifleri öneriyor, bunların risk, yarar ve başarı oranları hakkında sizi bilgilendiriyor mu? Bunları talep etmek en doğal hakkınızdır.
Aklınıza takılan her soruyu doktorunuza çekinmeden sormalı, rahatça tartışabilmelisiniz. Ona kolay ulaşabiliyor olmalısınız. Gerekli durumlarda telefon, cep telefonu, e-posta ile sorularınıza cevap alabilmelisiniz.

Cerrahi yolculuk virajları olan bir yolculuktur. Her insanın periyodu aynı olmadığından, bünyesi farklı reaksiyonlar verebileceğinden, zaman zaman küçük sıkıntılar da yaşayabilirsiniz. Bunu önceden bilmelisiniz. Her şey güzel gittiğinde sorun yok. Önemli olan, problem çıktığında da kurulmuş sağlam ilişkiler sayesinde doktorunuzla birlikte bu dönemi huzur içinde ve sağlıkla aşmayı başarabilmek…