Göğüs Estetiği

Gün geçtikçe artan estetik operasyonlar ile birlikte artık göğüs estetiği oldukça tercih edilen bir operasyon olmuştur. Bu noktada en çok tercih edilen göğüs estetiği operasyonlarından biri meme büyütme operasyonudur. Gebelik dönemi ile birlikte memede deformasyonlar ve büyüme görülmekte buna ek olarak emzirme ve yaşın ilerlemesi ile birlikte göğüs yeterli büyüme seviyesine ulaşamamaktadır. Genetik ve dış faktörler sebebi ile meme yeterli seviyede büyüyemediğinde hem estetik açıdan hem de özgüven için çoğu kadın göğüslerinin daha iri ve dolgun görünmesini ister. Bu noktada yapılan estetiklerde doku altına implant yerleştirme ve implant olarak isimlendirilen silikonlar yerleştirilir. Bu sayede memede bir büyüme ve dolgunluk sağlanır. Kilo kaybetme sonrasında memedeki küçülmeler, göğüslerin asimetrik olması, doğum sonrası memenin sarkarak küçülmesi ve vücut bütünlüğü için meme büyütme operasyonu kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir operasyondur.

Ameliyat yaşına baktığımızda 18 yaşını doldurmuş olması önerilir. Ancak bu noktada 18 den 22 ye kadar gelişim sürdüğü için genellikle 22 yaş üstü en uygun yaştır. En fazla yaş grubu olarak ortalama 45 yaş önerilirken 50 yaş üstünde herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilere de meme büyütme operasyonu yapılabilmektedir.  4 farklı teknik kullanılarak yapılan ameliyat ortalama olarak 1 saat ile 3 saat arasında değişmektedir. Yuvarlak ve damla silikon olarak hastanın tercihine göre implant yerleştirilir. İlk 6 aylık dönemde %80 iyileşme sağlanırken 1 yılın sonunda ameliyatın tüm izleri silinerek hasta normal yaşamına dönecektir.

Göğüs estetiğinde tercih edilen diğer bir operasyon ise meme büyütmenin tam tersi olarak meme küçültme operasyonudur. Hem estetik hem de sağlık açısından tercih edilen bu operasyon ileri derecede sarkmış ve kişiye rahatsızlık verecek boyuttaki göğüslerin forma sokulması için yapılmaktadır. Aşırı derecede kilo alımı, doğum, hormonal değişimler, yaş ilerlemesi, genetik olaylardan ötürü göğüslerde aşırı büyüme olabilir. Bu noktada yapılacak olan göğüs küçültme operasyonunda meme dokularına müdahale edilmektedir. Fazla meme dokusu ve yağ dokusu alınarak göğüse uygun bir şekil verilir ve bu noktada fazla deride alınarak operasyon tamamlanır. Hem estetik hem de sağlık açısından tercih edilen bu operasyon 18 yaş üstündeki kadınlarda uygulanabilmektedir. 40 yaş üstü kadınlarda ise mamografi ve belirli testler uygulanarak değerlendirme sonucunda uygun görülmesi halinde yapılabilmektedir. Ameliyat yöntemine baktığımızda birçok teknik bulunup hangi tekniğin uygulanacağını doktorunuz ile ayrıntılı olarak konuşabilirsiniz. Bu noktada süt kanalları korunarak yapılan operasyonlarda genellikle meme ucundan aşağıya inen bir kesik ile müdahale gerçekleştirilerek operasyon gerçekleştirilir. Hangi yöntemin uygulanacağına doktor memenin durumu ve yapısına bakarak karar verir. Ameliyat ortalama olarak 2 saat ile 3 saat arasında sürer ve ameliyat sonrasında belirli dönem dren ile kişi bir süreç yaşar. Göğüs estetiğinde diğer bir tercih edilen yöntem ise meme dikleştirme operasyonudur. Bu yöntem diğer operasyonlara nazaran kadınlar arasında daha sık tercih edilmektedir. Göğüste zaman içinde yaş ile birlikte deformeleri, emzirme, hamilelik ile birlikte sarkmaları ve kilo kaybı sonrasında bozulmaları düzeltmek adına dikleştirme çoğu kadın tarafından tercih edilmekte ve oldukça rağbet gören bir operasyon olmaktadır.  Kişinin kendi belirlediği boyutta ve vücuda uygun olarak ayarlanan operasyon yaklaşık 3 saat sürmektedir. İyileşme sürecine baktığımızda ise ilk 6 ayda % 80 oranında iyileşme görülürken 1 yılın sonunda kişi tamamen süreci atlatır.