Göğüs Estetiği

Son yıllarda estetik alanında büyük başarıların yakalanması ile birlikte birçok kişi estetik için merkezlere başvurmaktadır. Yıllık oranlara baktığımızda ise kadınlarda en çok tercih edilen estetik operasyonlardan birisi göğüs estetiğidir. Bu noktada en sık tercih edilen estetik operasyon meme büyütme operasyonu olarak karşımıza çıkar. Genetik sebeplerden ötürü, yahut hormonal dengesizlikler veya gelişme sürecinde hamilelik ve emzirme gibi olaylardan dolayı kişilerin göğüslerinde gelişim durabilir. Bu noktada  estetik ve vücudun proporsiyonu açısından kötü bir görüntü oluşabilir. Göğüsleri küçük olan kadınlar en sık göğüs büyütme operasyonuna başvurmaktadır. Hem özgüven hem de daha dolgun ve iri göğüslere sahip olmak için operasyon yaşı 18 olarak belirlenmekle birlikte kimi insanda 22 yaşına kadar gelişim sürdüğü için 22 yaş ideal bir yaş olarak belirlenmiştir. 45 yaş üstü kadınlarda ise mamografi ve bir takım testlerin yapılmasının ardından herhangi bir sorun olmaması halinde meme  büyütme operasyonları yapılabilmektedir. Ameliyatlarda kişinin istediği ölçüler alınırken doğal görüntü açısından doktor ve hasta birlikte ölçüye karar verir. Bu noktada 4 farklı teknik uygulanmakta olup silikonu da kişi istediği şekilde seçmektedir. Yuvarlak yahut damla silikonları hasta ve doktor birlikte belirlemekte ve operasyonlar ortalama olarak 1 ile 3 saat arasında değişmektedir.  İyileşme sürecine baktığımızda ilk altı ayda %80- %90 oranında düzelme sağlanırken 1 yılda ameliyatın izleri kişinin hayatından tamamen silinir.

Bir diğer estetik operasyon ise meme küçültme operasyonudur. Genetik faktörler, hormonal sebepler, hamilelik, emzirme, aşırı kilo alımı gibi nedenlerden ötürü kişinin göğüsleri büyük olabilmektedir. Hem estetik açısından rahatsızlık vermekte hem de sağlık açısından büyük riskler taşımaktadır. Bu sebeple kişiler küçültme operasyonlarını sıkça tercih etmektedir. 18 yaşın üstünde ki kadınlar için uygun olan operasyon eğer kişi sağlıklı ise 70 yaşa kadar da yapılabilmektedir. Ameliyat noktasında süt bezlerine zarar verilmediği için küçültme sonrasında annelik döneminde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Özellikle sırt, bel ve boyun için büyük yükü ortadan kaldiran göğüs ameliyatında birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Göğüs ucundan kesilerek aşağı doğru ince bir çizgi çekilmekte olup fazla doku ve derinin alınması ile birlikte gerçekleşen ameliyat ortalama olarak 3 saat sürmektedir. İyileşme sürecine baktığımızda kişi ameliyattan çıktıktan sonra birkaç gün dren ile yatmaktadır. Taburcu olduktan ortalama iki gun sonraki süreçte drenler çıkarılmakta ve ilk bir ay için dikkatli olunmak zorundadır. Bir ayın sonunda doktorun önerileri dahilinde bazı hareketlere izin vardır. Yaklaşık 6 aylık bir sürecin ardından kişide %80 oranında düzelme görülmekte 1 yılın sonunda da kişi normal hayatına dönüş yapmaktadır. Küçültülecek ölçüleri hasta ile doktor ortak bir karar çerçevesinde belirlerken istenilen ölçüye ilk ameliyat sonrası ulaşılamaz. Bu süreçte şişlik ve ödemlerden ötürü bir yahut iki beden göğüsler büyük olabilir. İyileşme sürecinde göğüsler normal belirlenen ölçüye ulaşacaktır.

Bir diğer yöntem ise meme dikleştirme operasyonudur. Göğüs estetiği operasyonlarında en çok tercih edilen yöntem olup birçok kadın tarafından yaptırılan bu operasyon zaman içindeki deformeleri, yaş itibari ile sarkmaları, doğum, emzirme ve kilo verme sonrasında yaşanan sarkmalara çözüm olmaktadır. Operasyonda dikleştirme ölçüleri vücuda ve kişiye bağlı olarak özel olarak belirlenmekte olup ameliyat ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında kişi hastanede 1 gün misafir edildikten sonra taburcu işlemleri gerçekleşir. İlk 15 gün ve 3 aylık süreç dikleştirme operasyonlarında büyük önem taşımakta ve son derece dikkatli olunmak zorundadır.