Göğüs Estetiği Nasıl Olmalıdır?

Eski çağlardan günümüze kadar geçen zamanda kadınlar için güzellik hep önemli olmuştur. Bitkilerden yapılan güzellik kremleri, süt banyoları vs. hepsi iyi ve mutlu görünmek için yapılan şeylerdendi. Güzellik anlayışı çağlar boyunca değişiklik gösterdi. Oysa şimdilerde ilerleyen tıp ve teknoloji sayesinde çok daha kolay olmaktadır. Kadın aynaya her baktığında kendini güzel görmek ister. Her kadının güzellik olgusu ve algısı farklıdır. Kadınların bir kısmı memelerinin küçük ya da büyük, diğer kısmı ise sarkık olmasından dolayı mutsuz bir ruh hali içindedir. Bu aşamada kadınların isteklerine göğüs estetiği ameliyatları çare olmaktadır.

Dünyada en çok yapılan operasyonların başında meme büyütme ameliyatı gelmektedir. Başarılı sonuçların alındığı cerrahi bir işlemdir. Vücudun fiziksel yapısına göre küçük olan göğüslere, 18 yaşından büyüklere, emzirme ya da kilo kayıpları durumunda meme de oluşan yetersiz hacim durumu olanlara uygulanmaktadır. Memelerin şekillendirilmesi, düzeltilmesi ve dolgunluğunun arttırılması için yapılan bir ameliyattır. Bu işlem göğüs kaslarına yada meme dokusunun içine silikon implant ya da başka implantlar konularak göğüslerin denge ve simetrisi sağlanmaktadır. Bu operasyonda en çok kullanılan yöntem silikon meme implantlari,  en yaygın yapılanı da meme altı kesileridir.

Bunun bir de tam tersi vardır. Meme boyutunun vücut oranına göre aşırı büyük olmasından dolayı yapılan meme küçültme ameliyatı vardır. Büyük olan göğüsler boyun, sırt ve omuz ağrılarına neden olmaktadır. Bu şikâyetlere zamanla temastan dolayı oluşan pişikler ve fiziksel aktivite kısıtlamaları da eklenmektedir. Ayrıca istenilen kıyafetlerin giyilememesi kadınların bu operasyonu yaptırmak için karar vermelerin de önemli rol oynamaktadır. Meme küçültme ameliyatında en çok “Ters T” tekniği kullanılmaktadır. Fazla cilt ve yağ dokuları çıkartılarak,  kalan dokulara şekil verilmek suretiyle memelerin yeni hali oluşturulur.

Vücudumuzda yaşlanmaya ve yerçekimine bağlı olarak göğüslerde oluşan şekil değişiklikleri vardır. Meme hacminde, kilo değişimlerinden ya da emzirmeden dolayı oluşan sarkmalardan, deformasyonlardan kurtulmanın yolu meme dikleştirme ameliyatıdır.

Genellikle kendi meme büyüklüğünden memnun fakat sarkık göğüslere sahip olan hastalara, daha estetik, sarkıklığı giderilmiş ve sıkılaştırılmış göğüsler için yapılabilir.

Meme başı ve sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilerek, fazla deri çıkartılır. Memedeki sarkıklığın boyutuna göre değişik şekillerde belli belirsiz iz kalır. Meme dikleştirme ameliyatının sonuçları oldukça tatmin edicidir. Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ve büyütme operasyonu, daha küçük göğüsler istiyorsanız, meme dikleştirme ve küçültme operasyonu uygulanmalıdır. İzler başlangıçta belirgin olup, zamanla belirsiz hale gelmektedir. Memede yapılan büyütme, küçültme ve dikleştirme operasyonlarının ortak noktalarını şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle uzman bir doktora muayene olunması gerekmektedir.

Uzman doktor size yapılacak cerrahi uygulamanın detaylarını anlatarak bilgilendirme yapacaktır. Kişinin beklentilerini de göz önünde bulundurarak meme boyutunu sağlayacak implantın büyüklüğü ve şekli belirlenmektedir. Operasyondan önce mutlaka meme ultrasonu ve mamografisi yapılmalıdır. Genel anestezi uygulanarak yapılan meme ameliyatları yaklaşık 1-3 saat arası sürmektedir. Ameliyat sonrasında göğüs dokusu ödemli ve şiş olacaktır. Operasyondan çıkartılan hastaya özel sporcu sutyeni kullandırılır.

Ödemler 3-4 hafta sürebilmekte son şekline gelmesi 6-12 ay arası sürmektedir. Operasyon sonrasında memelerde ağrı, sızı, yanma ve batma hissi olabilmektedir. Ağrı kesici ilaçlarla bu ağrılar kontrol altına alınmaktadır. Hastaneden 1 günde taburcu olup, evinize gittiğiniz de 3-4 gün ağır olan tüm aktivitelerden uzak durarak, 1 hafta sonrada yaşamınıza tekrar mutlu bir şekilde devam edebilirsiniz. Göğüs büyütme ameliyatında emzirme konusunda bir risk olmamasına rağmen,  meme küçültmede süt verme fonksiyonunun bozulması riski vardır.

Göğüs estetiği ameliyatlarını;  size daha güzel bir görünüm kazandırması ve kendinize olan saygınızın yerine gelmesi için istemelisiniz. Kadın fiziğinde meme önemli görüntü detayını oluşturmaktadır. Emzirmek ve dişiliği simgelemek gibi bir işlevi olmasına rağmen kadın güzelliğinin en önemli noktasıdır. Güzel göğüslere sahip olmak her kadının en doğal hakkıdır.