Kalem düşmüyorsa.. Mastopeksi !

Bir kalem alıp göğsünüzün altına yerleştirin. Eğer yere düşüyorsa işler yolunda demektir. Kalem düşmüyor, memenizin altında durmaya devam ediyorsa “Mastopeksi”  imdadınıza yetişecektir.

Hamilelik, menapoz ya da ergenlik.. Sigara veya şişmanlık.. Yer çekimine dayanacak gücü kalmamış göğüsler sarkar. Durum buysa ya da yapısal olarak meme başlarınız göğüs çizgisi altındaysa plastik cerrahiden meme dikleştirme operasyonu talep edebilirsiniz.

Meme dikleştirme operasyonu çoğu kez meme büyütme ya da küçültme prosedürleri ile birleştirilir. Sonuç: diri göğüsler ile kendini daha iyi hisseden özgüvenli güzel kadınlar..

Meme dikleştirme ameliyatı olacak hastamız 18 yaşından küçük olmamalıdır. Çünkü göğüsler 18 yaşına kadar büyümeye devam etmektedir. Vücud ağırlığı normal sınırlar içinde olmalı ve önemli bir sağlık sorunu olmamalıdır. Prosedürü iyi anlaşılmış, potansiyel risklerden haberdardır.  İlk defa anne olup emzirecek biri olmamalıdır. Akıl sağlığı yerinde dengeli bir profil olmalıdır.

Meme dikleştirme cerrahisi daha çok cilt sıkılaştırmaya yöneliktir, areolanın olması gereken doğal yerine transfer edildiği bir tedavidir. Memenin küçük ve sarkık olduğu durumlarda meme hem implant ile büyütülür hem de dikleştirilir. Titiz ve iyi bir planlama ister.

Meme küçültme cerrahisi ile memenin fazla dokusu uzaklaştırılır, cilt sıkılaştırılır ve areola (meme ucu)  ideal yerine transfer edilir. Böylece beden ölçülerine uyumlu, doğal görünümlü simetrik memeler elde edilir.

Kadınlarda genellikle sağ ve sol göğüs ölçüleri birbirinden farklıdır.  Memenin alt çizgisi dikkate alınarak, meme başının bu alt çizginin ne kadar altında olduğu belirlenir. Cerrahide farklı kesiler  uygulanır. Yuvarlak meme çevresi (areola) izi , lolipopa benzeyen areola ile birlikte dikey çizgi izi, Areola ile dikey çizgi ve ters T çizgisi gibi…

Meme dikleştirme ve meme küçültme operasyonlarının büyük bir kısmında kısa iz oluşturan bir teknik kullanılır. Memede areola (meme başı) diye tanımladığımız alanın dış sınırı beyaz renkte geçiş hattına sahiptir. Meme çevresindeki izi buraya saklarız. Çünkü iyileşen yara izi beyaza yakın bir değişim gösterir. İyileşme döneminde izlerin genişlememesi için özel dikiş teknikleri ve malzemeleri kullanılır. Yaklaşık altı ay sonra ise bu izler oldukça zor fark edilir hale gelmektedir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte hormonal dengelere bağlı olarak, meme dokusu azalır. Memelerde boşalma ve sarkma izlenir. Kadınların gebelik ve emzirme süreci memelerdeki sarkmanın diğer nedenidir. Göğüslerdeki süt kanallarının dolması ve boşalması deformasyon yaratır.  Yerçekimi de yıllar içinde göğüslerin aşağıya doğru inmesine neden olur. Kadınlarda erken yaşta başlayan meme sarkması genellikle kalıtsaldır. Memeleri taşıyan bağların zayıf olması memelerin sarkmasına neden olur.

Göğüslerin büyüklüğü ve sarkıklık oranı kullanılacak cerrahi tekniğini ve  ameliyat izinin büyüklüğünü belirler. Hafif derecede gevşek ve sarkık göğüslerde meme başının çevresindeki halka şeklindeki fazlalık çıkartılır ve meme başı hafif şekilde yukarıya doğru kaldırılır. Memelerdeki sarkma azsa ve meme fazla büyük değilse, meme dikleştirme yapılmadan önce göğüsleri büyütmek yerinde olur. Bu işlem için  anatomik damla şeklinde implant kullanılır.

Orta ve ileri seviyede gevşek ve sarkık göğüslerde iki farklı işlem uygulanır.  Meme başı etrafındaki fazla deri halka biçiminde çıkarılır. Meme dokusu altından toparlanarak, kesilen yerler kapatılır. Bu işlemde  meme başı etrafında iz kalır. İleri derecedeki sarkmalarda meme başına aynı uygulama yapılırken, meme alt tarafından da toparlanır.

Özellikle sigara içen kişilerde ameliyat sonrası nadiren meme başında ya da meme derisinde bazı bölgelerin iyileşme süresi uzayabilir. Hastaların bu süreçte daha fazla pansumana ihtiyaca vardır.. Bu yüzden ameliyat için karar veren kişiler sigara içiyorlarsa, ameliyattan en az 15 gün önce sigara içmeyi bırakmalı ve ameliyattan sonra en az 15 gün süreyle içmemelidirler. Sigaranın dolaşım üzerindeki olumsuz etkileri olduğundan, yaraların iyileşmesini geciktirir.

Meme dikleştirme estetiği sırasında meme başındaki süt kanalları hasar görmezse emzirme sorunu yaşanmaz. Ameliyat olan ya da olmayan her kadın memelerini düzenli olarak kontrol ettirmelidir.  Meme dikleştirme ameliyatlarının meme kanseri geliştirme riski yoktur.  Ailede genetik olarak meme kanseri bulunsa da, bu ameliyatla meme kanseri gelişme olasılığı yoktur. Ameliyatın bir avantajı çıkarılan dokuların patolojik kontrolden geçirilmesidir. Bu konuda ameliyattan önce tedbir amaçlı 40 yaş üstü kadınlara mamografi, 40 yaş altındaki kadınlara meme ultrasonu yapılabilir. Bu tetkikler memelerde riskli olacak kitlelerin tespit edilmesinde etkili olur.