Kollarımız Sarkarsa

Kollarda yağlanma veya aşırı kilo alıp verilmiş olmasından ötürü yaşanan sarkmalar için çözüm ameliyattır. Kol germe ameliyatları, sonuçları oldukça tatmin edici kalıcı ve estetik görünümü iyileştirici ameliyatlardır.

Kollar ilk önce liposuction ile inceltilir, sonra deri çıkartma işlemi ile tamamlanır. Yağ alma ve deri fazlalığını çıkartma teknikleri tek başlarına uygulanabilir. Bazı durumlarda ise, ikisi aynı anda gerçekleştirilir.

Kol sarkması fazla değil ise, ameliyat sadece koltuk altından yapılacak minik bir kesi ile kolu içeriye doğru gererek de gerçekleştirilir.

Ameliyat dirsekten koltuk altına kadar veya daha uzunda planlanabilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ortalama  2 saat sürer. Ameliyat sonrasında kol korsesi takmak gerekir. Bunun süresi de bir haftadır. Bu süre sonrasında koldaki morluk ve ödemler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Tamamen iyileşme  ay sonunu bulur.  Sosyal hayata kontrollü geçiş  4 günde gerçekleşir.

Ameliyat sonrasında bir gün süre ile hastanede kalınması gerekebilir. Ayrıca belirli aralıklar ile de kontrola gelinir. Bir kaç gün süren ağrı sızı olabilir, doğaldır. Ameliyat sonrası doktorun verdiği ilaçlar zamanında alındığı sürece, ameliyat sonrası hasta çok zorlanmaz.

Cerrahi tedavinin dezavantajı bıraktığı izdir. Kollara verilecek form, kalacak izden daha önemlidir. Ancak deneyimli cerrahlar, kaliteli dikiş ve gelişmiş teknikler sayesinde giderek daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Cerrahın deri analizi, ameliyat öncesi planlama çalışması, çok kıymetlidir. Kol derisinde ameliyat sonrasında pot oluşmaması, iyi planlama ve cerrahi tecrübeyle ilişkilidir. İzlere lazer uygulanarak sonuç iyileştirilir.

Bir defalık bir ameliyattır. Tekrarlanması gerekmez. Kol germe sonrası kol eski haline kolay kolay geri dönmez.

Kol sarkmaları için bant, sıkılaştırıcı korseler tamamen geçici çözümlerdir. Erken yaşlarda sınırlı sorunlar radyofrekans ve ultrason enerjisi ile azaltılabilr.  Kol sarkması sorunundan kurtulmak için tek ve kalıcı çözüm ameliyattır.