Meme Büyütme Ameliyatı

Meme estetiği günümüzde kadınların en fazla önem verdikleri görüntüler arasında yer almaktadır  Meme estetiği konusunda en fazla tercih edilen yöntem ise ameliyat ile meme büyütme operasyonudur.  Bu yöntem ile yapılan meme büyütme işlemi sonrasında pek çok kadın kendi vücudu ile barışık bir hale gelerek  estetik bir meme görüntüsüne sahip olmaktadır. Meme büyütmede genelde kadınların göğüsünün yeterince büyük ve hacimli olmaması ya da memelerin sarkmış olması gibi etkenler rol oynamaktadır.  Bu sebeplerin nedenleri arasında yaşlılıktan kaynaklanan meme sarkmaları ve küçülmeleri ya da doğum ve gebelik sonrasında meydana gelen meme  sarkmaları ve küçüklükleri veya doğuştan  gelen bazı sıkıntılar bulunmaktadır.  Meme büyütme operasyonunun nedenleri arasında memelerin simetrik bir görüntüye sahip olmaları da yer almaktadır.  Tüm bu sebepler sonrasında meme ameliyatı pek çok kadın için bir zorunluluk halini almaktadır. Meme büyütme operasyonu ile yapılan ameliyat bir ya da üç saat arasında sürmektedir.  Bu ameliyat hastane ortamında ve anestezi uygulanarak yapılmaktadır.  Göğüste acılan küçük kesiler ile ameliyat gerçekleşmektedir ve bu ameliyat sonrasında hastanın bir süre dinlenmesi gerekmektedir. Göğüs estetiği ameliyatı sonrasında ve öncesinde her şey doktor kontrolünde ve sağlık kontrolü ile gerçekleşmektedir.

Göğüs estetiği ameliyatı için yapılan operasyondan önce gerek meme büyütme olsun gerek meme küçültme olsun her ne sebep ile olursa olsun göğüs kontrolü ayrıntılı şekilde yapılmaktadır.  Yapılan  göğüs kontrolünde göğüs ultrasonu dahi çekilerek tam kontrol sağlanmaktadır.  Hatta göğüs  kontrolü için yapılan kontrolde 40 yaş üstü bayanlar için mamografi dahi çekilmektedir.  Yanı yapılan kontroller için meme ameliyatı ayrıntılı bir şekilde kontrol edilerek gerçekleşmektedir böyle bir durumda da ortada sağlık açısından  tehlikeli bir durum kalmamaktadır. Meme büyütme ya da meme küçültme ameliyatı için gereken sureler hemen hemen birbirine yakındır.  Fakat meme büyütme operasyonu için bir takım implant denen silikonlar kullanılmaktadır.  Bu silikonlar tamamen doğal malzemeden oluşan ve memeye hacim vermek için memenin alt bölümüne yerleştirilen malzemelerdir . Bir kez takıldığı zaman son kullanma tarihi bulunmayan silikonlar zaman zaman kişisel istek ile yer değiştirmek için ya da doğum gibi farklı nedenler için farklı uygulamalara maruz kalmaktadır.  Her uygulama için aynı silikonun değil farklı silikonlar kullanılmaktadır. Meme büyütme operasyonu yaklaşık üç saat süren bir ameliyat sonrasında tamamlanırken hasta her türlü tedbirin alınması için hastanede 1 gün süre ile bekletilmektedir.  Bu süre zarfında ve daha sonrasında ağrılar için ağrı kesici verilmektedir. Sadece meme büyütme operasyonunda değil meme küçültme ya da meme dikleştirme operasyonu için de aynı şekilde uygulamalar yapılmaktadır. Meme büyütme ameliyatından sonra ağrılar 3 güne kadar tamamen ortadan kalkmakla birlikte 1 gün sonrasında genel olarak ağrılar ortadan kalkmaktadır.

Meme büyütme meme küçültme ya da meme dikleştirme operasyonları için gereken uygulamalar infazında memeler  için özel sutyenler kullanılmaktadır.  Bu sutyenler hem kesiler için hem de memenin genel yapısı için kullanılması rahat olan ve yardımcı niteliğinde olan sutyenlerdir. Alttan destekli ya da tekli sutyenler için doktor ile yapılan görüşme sonrasında karar vermek en doğrusu olacaktır. Meme büyütme ya da meme küçültme veya meme dikleştirme operasyonun hepsi için yapılan ameliyat sonrasında iyileşme süresi 1 yılı bulmaktadır.  Burada yaraların kapanma suresi yaklaşık 15 günü bulurken izlerin kayıp olma suresi 6 ay kadar sürmektedir.  Fakat izlerin ten rengini alarak tamamen ortadan kalkması yaklaşık 1 yıl süre sonunda gerçekleşmektedir.