Meme Büyütme Operasyonu

Göğüs estetiği günümüzde hanımlar tarafından en fazla yaptırılan estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Meme büyütme operasyonu bu işlemlerde ilk sıralarda yer alan ve pek çok hanım tarafından tercih edilen bir ameliyattır.  Genelde kadınların gebelik ve emzirme dönemlerinden sonra ya da bunlardan farklı olarak yaşlanma sebeplerine bağlı olarak göğüsler gerektiği şekilde gelişim gösterememektedir. Ya da göğüslerin gelişimi farklı şekillerde ve genelde estetik bir görüntü dışında tamamlanmaktadır. Göğüs büyütme operasyonu ise bu gibi durumlarda devreye giren göğüslerin daha iri ve dolgun durmasını sağlayan ayrıca göğüslerin estetik olarak hoş bir görüntü çizmesini sağlayan bu operasyon girmektedir. Meme büyütme operasyonu için implant olarak adlandırılan doğal malzemeden yapılan silikonlar kullanılmaktadır. Bu malzemeler meme dokusunun altına yerleştirilerek memenin hacminin artırılmasını sağlamaktadır.

Meme büyütme ya da meme küçültme operasyonunun yapılmasında birçok neden bulunmaktadır. Bu işlemler genel olarak göğüslerinden memnun olmayan kadınlar için özenle gerçekleştirilmektedir. Bazen gerekenden küçük kalan göğüsler için yapılan meme büyütme operasyonu yanında bazen memenin gerekenden büyük olması halinde meme küçültme operasyonu yapılmaktadır. Bu gibi sebeplerin ortaya çıkmasında farklı nedenler etkili olmaktadır. Göğüslerin iri ya da küçük olmasında kişilerin beden algısında ya da özgüveninde sıkıntılar yaşatması bu operasyonların yapılmasında en fazla etkili olan durumları oluşturmaktadır. Göğüslerin ölçüsü ile kalçaların ölçüsü arasında oran bakımından sıkıntılı bir görünümün oluşması da bu operasyonlara etki eden önemli özellikler arasında yer almaktadır. Genelde kadınların doğum sonrasında meme küçülmesi ya da sarkması gibi durumlar ile karşı karşıya kalması meme dikleştirme operasyonu da dahil olmak üzere meme operasyonlarının hepsi için geçerli olmaktadır. Kilo alıp vermeler sonrasında ortaya çıkan estetik görüntüden uzak göğüs yapısı da bu operasyonlara neden olan etkiler arasında yer almaktadır. Ayrıca kadınların meme operasyonu yaptırmalarında en fazla etkili olan durumlardan biri de iki göğüs arasında asimetri sorunu yaşanmasıdır. Meme operasyonları özellikle kadınların kendilerine özgüven duymaları ve vücutları ile barışık şekilde yaşamaları için son derece etkili operasyonlar arasında bulunmaktadır. Meme operasyonunun ayrıntısı her ne olursa olsun sonuçta kadınların vücutları ile barışık hale gelmelerini sağlayan bu operasyonlar ile meme büyütme ya da küçültme operasyonları mutluluk getirisi olarak da görülmektedir.

Meme büyütme, meme küçültme ya da meme dikleştirme olarak görülen tüm göğüs operasyonlarında ameliyattan önce bazı konularda dikkatli olmak gerekmektedir. Yapılacak olan göğüs estetiği öncesinde mutlaka göğüs muayenesi yapılmalıdır. Tehlikeli bir durum ile karşı karşıya kalındığında ya da 40 yaş ve üstü durumlarda meme ultrasonu ya da mamagrofi çektirilmeli ve bu bilgiler ışığında son olarak göğüs değerlendirilmesi yapılmalıdır. Göğüs estetiği için ameliyat için yaş sınırlaması ise şu şekilde yapılmalıdır. 18 yaş üstü sonrasında kadınlar için meme estetiği önerilmektedir. Bunun yanı sıra 50 yaş üstünde bulunan kadınlar için de bu estetik sağlıklı bir durum halinde istediği zaman yapılmaktadır. Bu yaş grupları haricinde ergenlik döneminde zaman zaman karşılaşılan bir memenin fazla büyümesi ile asimetrik bir görüntünün oluşması halinde ortaya çıkan görüntü karşısında psikolojik sıkıntı yaşayan bireylere ebeveyn izni ve kontrolünde operasyonlar yapılmaktadır. Meme estetiği için operasyon yöntemleri değişiklik göstermekle beraber genelde esas olarak aynı yöntemlere dayalı şekilde gelişmektedir. Göğüs büyütme operasyonunda kullanılan implantlar ana başlık olarak 4 farklı şekilde meme altına yerleştirilerek operasyon sıkıntısız bir şekilde son bulmaktadır.