Meme Büyütme Ve Meme Küçültme Nedenleri

Göğüs estetiği vücut görünüşü konusunda bedeni ile barışık olmayan ve estetik bir göğüs görüntüsüne sahip olmak isteyenler tarafından  günümüzde yoğun bir şekilde yapılan operasyonlar arasında yer almaktadır. Meme büyütme ya da meme dikleştirme operasyonları genel olarak göğüs estetiği olarak yapılmaktadır. Göğüs estetiğinin pek çok farklı nedenden kaynaklı sebepleri olmaktadır.  Göğüs estetiği bazen doğuştan kaynaklanan simetri bozukluğuna sahip göğüsler için yapılmaktadır.  Bazen de göğüsün estetik görünüşünü etkileyen doğuştan kaynaklı farklı sebepler de göğüs estetiği nedenleri arasında sayılmaktadır.  Bu tarz durumlarda  18 yaşın altında genelde göğüs estetiği yapılması pek tavsiye edilen konular arasında yer almamaktadır.  Fakat ergenlik döneminde bu konuda psikolojik açıdan sıkıntı yaşayanlar için 18 yaşlarında  göğüs estetiği ameliyatı uygulanmaktadır.  Özellikle asimetrik göğüsten dolayı, pek çok genç insan, göğüs estetiği konusunda ameliyat olmaktadır.  Göğüs estetiği yapılma nedenlerinden asimetrik göğüs sadece ergenlik döneminde değil ilerleyen pek çok dönemde kadınların başına gelebilen sıkıntıların arasında yer almaktadır.

Göğüs estetiği nedenlerinden biri de doğum ve hamilelikten sonra oluşan şekil bozuklukları olmaktadır.  Hamilelikte ve özellikle çocuk emzirme dönemlerinde kadınların göğüsleri farklı estetik boşluklara sahip olmaktadır. Bu bakımdan göğüs estetiği ile ilgili meme küçültme veya meme büyütme operasyonları bu dönemde sıkça karşımıza çıkmaktadır.  Emzirmeden dolayı sarkan ya da normalden fazla büyüyen göğüsler, emzirme döneminden sonra eski haline dönerken elbette estetik olarak da bir takım sıkıntılar oluşturmaktadır.  Hatta pek çok anne bu sıkıntılardan dolayı emzirme konusuna ön yargılı yaklaşmaktadır.  Fakat, çocuk emzirme dönemleri sonrasında yapılan göğüs estetiği ile göğüsler eski halinden çok daha güzel bir hale gelmektedir.  Yaşlılıktan dolayı ortaya çıkan göğüs sarkması ya da göğüs ile ilgili estetik sıkıntılar da yine göğüs estetiği ile ilgi operasyonlara başvuru nedenleri arasında yer almaktadır. Meme estetiği ameliyatı için yer alan bir diğer estetik nedeni ise yaşlılıktan kaynaklanan farklı nedenler de olmaktadır.  50 yaşına kadar herhangi bir sıkıntısı bulunmayanlar göğüs estetiğini bu yaştan sonra da rahatlıkla olmaktadır.  Fakat, göğüs estetiği için 40 yaş sonrasında mamografi ya da ultrason gibi görüntüler istenmektedir.  Yani, yapılacak göğüs estetiği ameliyatı  öncesinde  hastalar göğüs konusunda ayrıntılı şekilde bir muayeneye tabi tutulmaktadır. Bu muayene ardından herhangi bir rahatsızlık olmaması halinde ancak göğüs estetiği ameliyatı uygulanmaktadır.

Göğüs estetiği içinde yer alan meme dikleştirme operasyonu için yapılan operasyonlar ve diğer meme operasyonları yaklaşık 1 ya da 3 saat gibi bir süre içinde tamamlanmaktadır.  Göğüs estetiği için yapılan operasyon nedenleri arasında yer alan  sebepler bu operasyonlar ile tamamen ortadan kalkmaktadır. Gerek göğüs sarkması gerek göğüs büyüklüğü gerek diğer nedenlerden ötürü yapılan operasyonlar sonucunda iyileşme suresi 1 ay gibi bir sureyi bulmaktadır.  Fakat operasyon için açılan izlerin tamamen ten halini alması yani tamamen ortadan kalkması ise  1 yıl gibi bir süreyi bulmaktadır. Göğüs operasyonu sonrasında oluşan yaraların iyileşme süreci olan 15 günlük  süre zarfında terlemeden ya da yaraya zarar verebilecek diğer etkenlerden uzak durmak gerekmektedir.  Bu süre içinde yapılacak işler ile ilgili ya da göğüs estetiği ameliyatı sonrasında yapılacak spor programları ile ilgili doktor yardımı almak şarttır.  Doktora danışmadan bu konularda bireysel olarak hareket etmek pek doğru bir davranış olarak kabul görmemektedir. Ayrıca rutin periyotlar ile göğüs estetiği sonrasında kontrole gitmek de gerekmektedir.