Meme Dikleştirme Ameliyatı Kadınlar İçin Mükemmel Bir Çözüm

Estetik görünüm için en önemli unsurlardan bir tanesi, dik ve güzel görünen  göğüslere sahip olmaktır. Bayanlar giydikleri kıyafetlerin üzerlerinde güzel durmasını severler. Bu da ideal büyüklük ve diklikteki göğüslerle mümkündür. Kadınların en büyük korkularından bir tanesi ise göğüslerin zamanla sarkarak  şeklinin bozulması ve hoş olmayan bir görüntüye sahip olmasıdır. Yer çekimi, emzirme, yaşlanma, hızlı kilo alıp- verme, genetik faktörler gibi bir çok sebeple memelerde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Bazen de meme boyutları ideal ölçülerde olsa da, sarkık olabilmektedir. İşte tüm bu sorunların çözümü, basit bir ameliyatla mümkün. Üstelik meme dikleştirme ameliyatı ile aynı anda, meme büyütme ve ya meme küçültme ameliyatları da yapılabilmekte. Meme sadece sarkıksa en güzel çözüm sadece dikleştirmektir, fakat memelerin içi de deforme olmuşsa ve istenen büyüklükte değilse, silikon uygulamayı da eklemek en iyi çözüm olarak karşımıza çıkar. Tabii bunun tam tersi de mümkün. Büyük ve sarkık memeler aynı anda küçültülüp, dikleştirilebilmektedir. Kadınların ideal bir vücuda sahip olmaları için her türlü çözümü bulan estetik cerrahi, eskisi kadar da pahalı değil. Bu sayede güzel olmak için çok zengin olmaya da gerek yok.

Ameliyat Sonrası İz Kalacak mı?

Meme ucu veya meme altında çizgi şeklinde izler kalabilmektedir. Fakat bazı tekniklerle sadece meme başında iz oluşmaktadır. Ortalama 1-2 yıl içerisinde ise bu izler kaybolmaya başlayacak ve zamanla fark edilemeyecek kadar azalacaktır. Ameliyat sonrası iz kalmasına sebep olan bazı faktörler, memenin boyutunun büyük olması, sarkmanın çok fazla olması, uygulanan ameliyat tekniğine ile alakalı olabilmektedir. Ameliyat sonrası oluşabilecek diğer komplikasyonlar ise kanama, meme ucunda renk değişimi, meme ucunda his kaybı bazen de emzirme problemleri şeklindedir. Dikişin olduğu bölgede şişlik, kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar nadir de olsa gelişebilir. Bu sebeple ameliyat sonrası kanama kontrolü ve enfeksiyon kontrol önlemlerinin sıkı tutulması gerekmektedir. Yine sarkmaların istenen oranda düzelmemesi veya simetri bozukluğu da olasılıklar içindedir. Bu şekilde ortaya çıkan problemlerde düzeltme yapabilmek için, memelerin iyileşmesi beklenmelidir  ve tekrar ameliyat gerekebilir.

Ne Kadar Sürede Normal Yaşama dönülür?

Meme dikleştirme ameliyatları yaklaşık 2 ve ya 3 saat sürmektedir. Hastalar aynı gün ayağa kalkabilmekte, en geç bir hafta içerisinde de normal yaşamlarına geri dönebilmektedir. Genellikle genel anestezi ile yapılabilen bu operasyon bayanlar tarafından epeyce rağbet görmektedir. Üstelik emzirme döneminden 6 ay sonra dahi yapılabilmektedir. Ameliyat öncesi doktorunuzla görüşüp, sarkıklığın derecesini belirlemek  gerekir. Meme şekli, cildinizin elastikiyeti, fazla derilerin miktarı incelenip daha sonra size uygun ameliyata karar vermek gerekir. Ameliyatta fazla deri o bölgeden çıkarılarak, meme yukarı çekilecek ve eski şekline kavuşması sağlanacaktır. Bazen dikleştirme ile beraber meme küçültme veya meme büyütmeye de ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz bu konuda sizi yönlendirecektir. Ameliyat sonrasında iyileşme süreci çok hızlıdır. Ağrı dayanılabilecek kadar az hissedilmekte ve basit ağrı kesiciler ile geçmektedir. Ameliyattan 5-6 gün sonra normal yaşantınıza geri dönebilmektesiniz.  Yürüyüş gibi yorulmayacağınız sporlara genellikle 10 gün sonra başlayabileceğinizi doktorunuz size zaten anlatacaktır. Ancak daha ağır sporlara 1 ay kadar beklemenizde fayda var. Memenin eski şekline gelip, izlerin geçmeye başlaması da ortalama 6 ay kadar sürebilmektedir.

Meme ameliyatları zor ameliyatlar değildir fakat çok dikkat isterler. Hasta estetik bir görünüme kavuşayım derken daha kötü bir hale gelebilir. Bu sebeple hangi estetik ameliyatı nerede ve kime yaptıracağınızı çok iyi araştırılmalıdır.