Meme Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs estetiği kadınların bedenleri ve kendileri ile barışık olmaları adına yaptırdıkları en önemli estetik arasında yer almaktadır. Meme dikleştirme, meme büyütme ya da meme küçültme olarak bilinen meme estetiği operasyonları için farklı nedenler bu operasyonun yapılmasını sağlamaktadır. Bazen, kadınların doğuştan oluşan göğüs estetiğinde bozulmalar, geçirilen hastalıklar, bazen doğum ve gebelik sonrasında ortaya çıkan ve göğüs estetiğini olumsuz şekilde etkileyen durumlar bazen de sadece yaşlılık ile ortaya çıkan durumlarda bu operasyonlara gerek duyulmaktadır. Göğüs estetiği hangi sebeple yapılırsa yapılsın genel olarak kadınların daha estetik bir görüntüye sahip olmalarına neden olduğundan bu konuda kadınlara mutluluk veren bir operasyon olmaktadır. Meme estetiği için yapılan uygulamalar farklılık gösterse de bu operasyonda kullanılan malzeme aynıdır. İmplant olarak adlandırılan malzeme doğal silikonun meme altına yerleştirilmesi ile memenin doku ve hacminin artırılması sayesinde meme büyütme operasyonu yapılmaktadır. Meme estetiği için de meme küçültme ya da meme dikleştirme için ise memede estetik ameliyat yapılmaktadır. Tüm Meme estetiği operasyonları için yapılan işlemler farklılık gösterse de bu konuda yapılan estetik görüntü her zaman en iyi sonucu vermektedir. Gerek meme büyütme için gerek meme küçültme ya da meme dikleştirme için yapılan operasyonlarda yaş sınırlaması da esnek bir şekilde yer almaktadır.

Meme estetiği için yaş sınırlaması en az 18 yaşından başlamaktadır. Bu yaş altında bulunanalar için genelde ergenlik döneminde bir göğüsün fazla büyümesi ile asimetrik görüntü oluşmasından dolayı psikolojik yıkımlardan dolayı Meme estetiği yapılmaktadır.  Meme büyütme ya da dikleştirme gibi Meme estetiği operasyonları için 50 yaş üstünde dahi sağlık sıkıntısı olmayan durumlarda Meme estetiği yapılmaktadır. Fakat yapılacak Meme estetiği operasyonu öncesinde mutlaka detaylı bir şekilde meme muayenesi yapılması gerekmektedir. Özelikle 40 yaş üstü kişiler için Meme estetiği muayenesinde ultrason ve mamografi görüntüleri de istenmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında Meme estetiği için estetik öncesinde ayrıntılı bir değerlendirme yapılmaktadır. Böylece yapılacak operasyon sıkıntısız bir şekilde tamamlanmaktadır. Meme estetiği operasyonu için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Meme büyütme operasyonu için meme altına yerleştirilen madde için 4 farklı teknik kullanılmaktadır. Genelde Meme estetiği için yapılan operasyonlar hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi genel olarak 1 buçuk ya da 3 saat arasında değişiklik göstermektedir. Meme estetiği operasyonu bitiminde bu operasyon için pansuman kullanılır ve  özel bir sütyen kullanılmaktadır. Balensiz olan bu özel sütyen sayesinde ödem ve ağrı kontrolü en iyi şekilde yapılmaktadır. Bir gece hastanede geçirilerek oluşabilecek farklı sıkıntılara karşı tedbir almak gerekmektedir. Ayrıca bu durum oluşan ağrıların da yakından izlenmesi konusunda son derece önemlidir.

Meme küçültme, meme büyültme ya da meme dikleştirme operasyonu olarak yapılan Meme estetiği operasyonunda oluşan ağrılar yaklaşık 1 ya da iki gün içinde yok olmaktadır. Meme estetiği ile oluşan ameliyat izleri için 6 ay da 1 yıllık bir süre gerekmektedir. Bu süre sonrasında ameliyat izleri yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Meme estetiği ile yapılan ameliyat sonrasında kesiler için özel bantlar da kullanılmaktadır. Ayrıca 1, 3 ve 6 ay gibi süreler arasında kontrollere gitmek gerekmektedir. Kesi izi son halini 1 yıl sonunda alarak tam anlamıyla vücut rengini alacaktır. Meme estetiği ameliyatından sonra yürüyüş, günlük işler konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca yaraların iyileşme sürecinde terleme konusunda dikkatli olurken her halde doktor tavsiyesine dikkat etmek gerekmektedir.