Meme Sağlığı ve Kanserine Karşı Yaklaşım

1. Meme estetiği konusunda kadınların yaşadığı önemli şühpelerden biri “implantlar nedeniyle kanser olur muyum?”. Bizi bu konuda aydınlatır mısınız? İmplantlar kansere neden olabilir mi?

Günümüzde meme büyütmek için kullanılan en değerli teknik meme implantlarıdır. İmplantları kanser cerrahisi sonrasında sıklıkla kullanıyoruz.Varolan implant tip ve modelleri devamlı geliştirilmekte ve yeni versiyonları üretilmektedir. Daha iyisi için arayışlar devam ediyor.

 

2. Mastektomi tipi meme dokusu alınan ameliyatlar sonrası meme formunu iyileştirmek amaçlı yapılan operasyondan bahseder misiniz? Normal meme büyütme ameliyatlarından bir farkı var mı?

Memenin yeniden şekillendirilmesi süreci hem hasta hem cerrah için uzun soluklu bir süreç. Burda karşılıklı sabır , güven , tecrübe ve inanç güçlü olmalıdır. Detaylı aydınlatma ve destek cerrahilerine hazır olmak ve kabul etmek önemli. Eksilen hacim için implant veya hastanın başka dokuları tercih edilebilir. Tedavi edilen meme ve diğer meme birbirine benzetilebilir. Meme başı rekonstruksiyonu önemli yer tutar. Normal meme büyütme tek basamaklı cerrahidir.Burda seri operasyonlar gerekebilir.

 

3. Peki Areola kısmını (memenin uç kısmı) etkiliyen operasyonlar sonrası hangi estetik müdahaleler yapılabiliyor?

Areola alınmış ise yeniden yapılır. En basiti dövme denenebilir. Başka bir bölgeden alınan deri nakli ve meme başı katı oluşturulabilir.

 

4. Bir de sizden dinlediğimiz çok güzel bir uygulama tüm meme estetiği operasyonlarında hastanınız sağlığını düşünerek patolojiye doku örneği göndermeniz. Bu konudan biraz bahseder misiniz? Bir de meme estetiği olmak isteyenlerin önceden yaptırmaları gereken testler var mı?

Çıkartılan dokunun değişme riski varsa dokunun içerisinde bu analizi yapmanın insanlık görevi olduğunu savunuyorum. Bu nedenle mutlaka çıkan meme dokularını patolojik analize yolluyorum. Değişim başkangıcında memeler yakaladım ve büyük şans oldu. Meme cerrahisi öncesi 30 yaş altında USG ,30-35 üzerinde MAMOGRAFİ görmek isterim. Sağlıklı doğal memeyi tedavi etmek isterim. Aynı zamanda memenin iç yoğunluğu ameliyat tekniğimi etkiler. Mesaj olarak memede farklılık hissettiren herşeyi ciddiye alın. Rutin kontrolleri ihmal etmeyin. Ele gelen yapıları, akıntıları, ağrılar, koltuk altı değişimlerini atlamayın ve ertelemeyin. Sağlıklı hayat koruyucu hekimliğe bağlıdır.