Organik heykeltraş yağlarımızla güzellikler yaratıyor.

Organik heykeltraş yağlarımızla güzellikler yaratıyor.

Hazır gıdalar, yoğun çalışan nüfusun bir yandan yaşamını kolaylaştırırken ne yazık ki stres ve hareketsizlik ile birleştiğinde bedenlere kilo olarak yapışıveriyor. Sağlıklı beslenme ve egzersizi bir türlü günlük yaşamlarına sokamayan insanlar yoğun estetik kaygıları ve sosyal yaşamlarının zorlaması ile “liposuction”ı bir çıkış yolu olarak görüyor.

“Kilo mu aldık, hemen gidip yağları aldırırız!” düşüncesiyle hem kendilerini mutsuz eden hem de doğru yapıldığında gerçekten mükemmel bir cerrahi işlem olan liposution’ın yanlış tanınmasına neden olan kişilere hatırlatmak istiyoruz: Liposuction bir kilo verme işlemi değildir. Fakat kilo verme konusunda ciddi yardımcı olabilir. Liposuction yaptırmak bir daha kilo alınmayacak demek değildir. Formumuzu korumak için sağlıklı beslenme ve spora doğru tutunmak gerekir.

Liposuction bedenlerde bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini (kalça, göbek, diz içleri, diz altları, uyluk iç ve dışları, karın ve bel çevresi, boyun, kollar) düzeltici bir operasyondur. Bir nevi organik heykeltraşlıktır. Bazı bölgeler eksiltilir, bazı bölgelerde volüm arttırılabilir.

Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) rahatsızlığını tedavi etmek, boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarından sonra  bu bölgeleri daha iyi şekillendirmek için de uygulanır. Cerrahiye yardımcı şekillendirme sağlar.

Liposuction, kişinin kalp, hipertansiyon, diyabet gibi ciddi bir hastalığı yoksa riskli bir ameliyat olarak değerlendirilmez. Operasyon sonrası görülebilen komplikasyonlar şunlardır:

1- Deri yüzeyinde  ödeme bağlı dalgalanmalar, ameliyattan 10 gün sonra başlatılan çeşitli masaj yöntemleri ile önlenir.

2- Derinin yeterli oranda kendini toplamamasına bağlı gevşeme, menopoz sonrası dönemde ve doğum yapmış kadınlarda karın bölgesinde görülür. Liposuction işleminden en erken 6 ay sonra karın germe, uyluk germe ameliyatı ile toparlanır.

3- Geçici yüzeyel his kaybolması yaşanabilir. Ödeme bağlıdır, geçicidir.

4- Deri yanığı, “ultrasonik liposuction”da ısıya bağlı ortaya çıkan çok nadir bir komplikasyondur.

5- Karın duvarı fıtığı olan hastalarda hasarlanma olasılığı vardır. Ameliyat öncesi teşhis bu tip bir olumsuzluğu engellemek için büyük önem taşır.

6- Yüksek volüm liposuction ve cerrahi riski yüksek hastalarda emboli olabilir. İleri yaş ve eşlik eden hastalıklar önemlidir.

Liposuction ile alınan yağlar geri verilerek (lipofilling) bedenin şekillendirilmesi için kullanılır. Bu kombine işlem Liposculpture olarak adlandırılır. Estetik cerrahinin bedenin sorunlu her bölgesine uygulayabildiği kombine bir operasyondur.  Yağ alma (liposuction), yağ verme (lipofilling) ve şekillendirme (liposculpture) yöntemleri birarada, basıncı ayarlanabilen mikro kanüllü enjektörler yardımıyla uygulanır. En zor noktalara bile ulaşma imkanı veren mikro kanüllü enjektörler, estetik cerraha milimetrik seviyede şekillendirme yapma imkanı vermektedir.

Organik heykeltraşlık olarak da adlandırabileceğimiz Liposculpture, estetik cerrahinin insan bedenine sanatsal dokunuşudur.

Sahip olduğumuz en kıymetli dokumuz, çıplaklığımızı örten derimizin altındaki şahane yağlardır. Kaslarımızın detaylarını yumuşatarak yansıtır. Derimizin gerginliğini, pürüzsüzlüğünü sağlar. Erkeksi ya da kadınsı hatlarımızı oluşturur. Bu örtünün homojenliğinin korunması için bedenimizin formuna uzun vadeli bakmayı öğrenmeli, deriyi gevşetecek ve sarkmasına neden olacak miktarda yağ alımından kaçınılmalıdır. İleri yaşlarda abartılı kilo vermelerin ve yağ almanın doku esnekliğine zarar vereceği unutulmamalıdır.

Doğru teknikle, doğru hasta seçilmiş ise “Liposculpture” tedavisinden sonra ondülasyon (dalgalanmalar) olmaz. Genç yaşlarda tercih edilmesinin daha iyi sonuçlar elde etmek için önemli olduğunu düşünüyoruz. Yaşın ilerlemesi ile birlikte deri yapısındaki sarkmalar ve yağ tabakasının homojenliğinin bozulması artmaktadır.  Bu da elde edebileceğimiz başarının azalmasına  sebep olur. Mikro teknikler yanında, Lazer liposuction tedavileri son yıllarda daha çok kullanılmakta, lazer teknolojisi  tedaviye doku sıkılığını arttırarak destek olmaktadır. Deri ile kas kılıfı arasındaki dikey bağ dokusu lif boylarının kısalması sarkmayı tedavi etmektedir. Ayrıca deri altında da benzer bir etki oluşturmaktadır.  Radyo frekans, Lazer ve Ultrasonik enerjilerle teknolojik uygulamalar ve bunların desteğiyle geliştirilen kombine tedaviler memnun edici sonuçlar almaktadır. Seçilecek tekniğe, hasta yaşına, deri kalitesine, tedavi edilecek bölgeye göre karar verilir.

Klasik tekniklerle elde edilemeyen başarıları özellikle Lazer liposuction getiriyor. Klasik tekniklerle  eritip alınamayacak yağları yeni enerjilerle ve titreşimli makinalarla zarar vermeden dışarı alabiliyoruz. Makina kulvarı genişledikçe bizim başarı kalitemiz de artıyor.

Liposculpture operasyonları sonrası (oturma, kalkma sırasında) bası ile oluşan ağrılar birkaç gün sürer ve ikinci günde başlayan, dördüncü ve beşinci günde maksimum seviyeye ulaşan ödem periyodu daha sonra hızlı bir şekilde inerek yaklaşık bir ay içinde formun ortaya çıkmasını sağlar. Beden formunun tamamen oturması aylar içinde gerçekleşir.

Üç, dört hafta korse ya da varis çorabı giyilmesi önerilir. LazerLipo ve diğer teknikler korse süresini kısaltmıştır. Küçük alanlar için bu süre yedi güne kadar kısalır.  Ciddi ve yaygın morluklar olmamaktadır. Birkaç günlük dinlenmenin ardından iş hayatına dönmek mümkündür. Kilo vermeye fayda sağlamakla birlikte kişinin iyi bir beden formu kazanmasını da sağlar.

Her gün vücud yağlarının bir başka mucizesini anlatan yayınlar okuyoruz.

Liposuction ile vücuddan alınan yağ dokusu çok kıymetlidir. Bildiğimiz ve henüz adı konulmamış pek çok doku ürünü ve faktörlerini taşımaktadır. Verildiği alanda yeniden buluştuğu damar ağı ile canlılığını sürdürür. Yeni yerine birlikte getirdiği özel maddeler ile hayat enerjisi, güzellik ışığı taşır. Deri altı deri yağ kompartmanları bu ışıkla ışıldar, Elastik ve kollajen lifleri sıkılaşır. Yoğunlaşır. Yer çekimi ile aşağıya doğru yer değiştiren veya eriyen yağlar yeni yerlerine tranfer edilir, dirileşir. Boşalan çizgi  oluk hatları yeniden dolar. Kayıplar telafi edilir.  Sportif açıdan daha iyi bir görünüm olan “kas yapmış görünümü” yağ dokusu ile sağlanabilmektedir. Göğüs, omuz, kol başları ve pek çok bölge büyütülüp üçgen görünüme kavuşturulabilmektedir.