Üçgen yüz gençtir. Dikdörtgen yaşlı..

Kişiye özel görüntüyü oluşturan, tanınmasını sağlayan, kişiyi “o kişi” yapan iki ana unsurdan bahsetmek istiyorum. Kafatasının yuvarlağı ve yüzümüzün üçgeni…

Kafamız oval, yuvarlak, önden ya da arkadan basık olabilir. Yuvarlak kafa ve çıkık alın her zaman daha çekici görüntü vermektedir. Ancak kafatası yapısı değiştirilemez.  Oysaki yüz üçgeni üzerinde çalışma imkanımız var.

Yüz üçgenini oluşturan, üst ve alt çene kemikleridir. Kimliğimizi oluşturan da bu yapısal özelliktir. Belirgin alt çene kemiğinin kadınsı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yuvarlak bir alt çene, yüzü bebeksileştirir.

 Alt ve üst çene arasındaki uyum da önemlidir. Köşeli ve çıkık bir üst çene kemiğinin altına, yuvarlak ve küçük bir alt çene yakışmaz. Alt çene köşeleri yüz üçgenimiz üzerinde oldukça etkilidir.

Hastalarımızın çoğu aynaya baktıklarında, hep yüzünün ön kısmını inceler ve yanaklarını doldurtmak isterler. Deneyimli bir estetik cerrah ise alt çene kemiğinin kulakların altındaki köşelerini çok az doldurmayı teklif edecektir. Bu işlem yüz ovalini çok güzelleştirir. Yüz üçgeninin üstü, alt kısmına göre daha dolgun olursa çekici görünüm şansı yükselir.

Yaşlanan ve sarkan alt yüzde dudak kenarları ve çene ucunun iki yan çizgi ve çukurlukları sürekli doldurtulursa yüzün alt kısmı buldoglaşır ve yüz üçgeni bozulur. Kare ya da dikdörtgen yüz ise kişiyi daha yaşlı gösteren bir unsurdur.

Çene köşesinin hemen önünde çiğneme kası bulunduğundan çene köşelerini doldurma işlemini yüz anatomisini iyi bilen bir plastik cerrah yapmalıdır. Çiğneme kasının içine dolgu verilirse, yemek yerken, yirmilik diş şişmiş gibi görünebilir.

Yanaklar, yüzün en önemli kısmını oluşturan yapılardan biri. Genç yaşlarda dolgun ve diri olan yanaklar, yaş ilerledikçe çökük ve sönük görünmeye başlar. Bazı insanlarda, yanaklar gereğinden fazla çökük ve düz, bazılarında ise gereğinden fazla dolgun,ve şişkindir. Her iki görüntü de istenmez. Yanak estetiği işte bu noktada önem kazanır.

Ancak deneyimli bir müdahele durumu kişinin lehine geliştirebilir. Tombul yanak yaş aldırır, gergin yanak genç gösterir. Fazla gergin yanaklar ise, bazı kişileri olduğundan kilolu gösterecektir.

Yanağın ortasından bir miktar yağ dokusunun alınması  yanakları küçültür, elmacık kemiklerinin ve çenenin belirginleşmesi sağlar.

Kulak önünden başlayarak ağız köşesine doğru oluşturulan çukurlanma yüzün bu bölgesini güzelleştirmektedir. Dolgun ve çıkık elmacık kemikleri, yanaklarda makul bir çukur ve en altta çıkık çene kenarları.. Yüz güzelliğinin sırrını böyle tariff edebiliriz.

Yanak sarkması ve çöküklüğü ise doku kokteyli ile giderilebilir. İlerleyen yaşlarda da yanaklar ve orta yüzü kaldıracak tedaviler uygulanır.

Ağız çevresi ve yüzün fazla şişirilmesi ne yazık ki  yüzde doğal ve anatomik olmayan, estetik dışı, abseil diş görüntüsü oluşturur. Estetik cerrahinin ilerleyen teknik ve yeni sistemleri sayesinde artık bu ameliyatlar endoskopi  yardımı ile küçük kesiklerden girilerek yapılabilmektedir.

Orta yüz gençleştirmede, yanakların yukarı kaldırılması, gözaltı dokularının düzeltilmesi, çok doğal ve dinamik bir görünüm oluşturur. 40’lı yaşlardan sonra en etkili tedavi yöntemlerindendir.

Elmacık kemiğinin kaldırılması işlemi de yüzde benzer etkiyi (genç ve dinamik) yaratır.  Uygun implant, lokal anestezi altında ağız içinde küçük bir kesiden girilerek yerleştirilir. Hastanede kalmayı gerektirmeyen, iz bırakmayan bu işlem, birkaç gün içinde kaybolan hafif bir şişlik  yaratır. Bir-iki gün içinde günlük yaşama dönmek mümkündür.