Yüz Gençleştirme Operasyonlarında Yüz İskeletinin Önemi Büyüktür..

Yüzümüzün yaşlanma şeklini ve hızını yüz iskeletimiz belirler. Ergenlikten sonra yüz iskeletimiz büyümeyi durdursa da yıllar içinde değişimi devam eder. İskelet şekil değiştirirken kaslar ve deri de beraber hareket eder. Yaşlanmış tipik yüz görünümünü oluşturan sadece yerçekimi değil, yüz kemiklerindeki temel değişikliklerdir. Bu yüzden, Yüz gençleştirme operasyonlarında iskelet ve deri arasındaki uyumsuzluğu gidermenin önemi büyüktür. İskelette erime varsa deri ve kemikler arasındaki uyumu sağlayabilmek için iskeleti yüzün doğallığını bozmadan güçlendirmek gerekir.

Yaşlandıkça eriyen ve küçülen iskelete deri bol gelmeye başlar. Yüz iskeleti yaş arttıkça küçülüp şekil değiştirirken kaslar ve deri de onunla birlikte hareket etmiştir. Derideki sarkma, kırışıklık ve renk değişiklikleri de eklendiğinde yıpranmışlık belirginleşir.

Yüz kemiklerinin yapısında genetik faktörler kadar beslenme alışkanlığı da belirleyicidir. Yeterli vitamin D ve kalsiyum alımı önemlidir.

Menapozla birlikte östrojenin hızla düşmesi de yaşlanmayı hızlandırır. Kemik erimesi normal bir süreçtir. Yıkım fazla olursa kemikler erimeye, küçülmeye başlar. Osteoporoz olarak adlandırılan bu durum bütün bedeni etkiler.

Yüz kemiklerindeki değişim, kemik erimesinin yanısıra, çökme ve büzüşme şeklinde olur. Güçlü bir iskelet üzerine iyi oturmuş deri, yerçekiminden etkilenmez. Diş ile iskelet arasındaki bağlantı da çok önemlidir. Bazı dişlerin çekilmesi yanaklarda çökme ve dudak kenarlarında kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Estetik cerrahi ile bu olumsuzlukları aşmak mümkündür. İskelet gençleştirme işlemleri yüz gençleştirmenin önemli bir parçasıdır. Kemik dokuya yakın özellikte, enjekte edilebilen dolgular kullanılmaktadır. Bu dolgu kırışıklık için yapılan dolgudan farklıdır. Yapısal destek dolgusudur. İskeletin zayıf bölgelerine akıtılan bir dolgudur ve geçicidir. Yapısıyla uyumlu implantlar ile iskelet, daha kalıcı olarak güçlendirilebilir.

Özellikle, alt çene ucu ve yüz ovalini oluşturan çene kemiğinde, elmacık kemiği ve göz çevresi kemiklerinde erime varsa, yüz estetiği operasyonlarından önce bu kemiklere güçlendirilme yapılmalıdır. Koruyucu estetik olarak nitelendirebileceğimiz bu güçlendirmeler yaşlanmayı geciktirir.

Yüz iskeleti ve yüz kemikleri kadınlarda daha zayıf, erkeklerde güçlüdür. Bu yüzden kadınlar daha erken yaşlanırlar. İskeletin yaşlanması kendi içine çökmesiyle gerçekleşir. Yüz iskeleti güçlü, iskelet açıları belirgin, dişleri sağlıklı bireylerde yaşlanma belirtileri az görülür. Güçlü yüz iskeletine sahip yüzler zarif bir yaşlanma yaşar. İleri yaşlarına rağmen hala güzel bulunan, klasik güzel olarak tanımladığımız kişilerin iskelet yapılarına dikkat edin.. Güçlüdür.

İskeleti güçlendirme operasyonları elmacık kemiği, çene ucu, alt çene, üst çene, burun kenarları, göz çevresi iskeleti üzerine implant yerleştirerek gerçekleştirilir. Yüzün her bölgesine göre farklı boyutlarda üretilmiştir. Kişiye özel şekillendirilebilen bu implantlar ağız içinden girilerek yerleştirilir, kemik üzerine titanyum mini-mikro vidalarla tesbit edilirler. Bu işlem, fazla deri sarkması olmayan kişilerde yüz gençleştirmesi için tek başına yeterli olabilir. Deride sarkması olan kişilerde ise germe işlemini kolaylaştırır.

Gençleştirme işlemleri sadece deriyi gererek gerçekleştirildiğinde sonuç doğallıktan uzak olur. Lifting işlemleri güçlü ya da güçlendirilmiş iskelet üzerinde daha doğal ve uzun ömürlü sonuçlar verir. Yerleştirilen implant, kemik yapının bir parçasına dönüşür. Erimediği için operasyonun tekrar edilmesi de gerekmez.