Zerafet Bileklerde…

Ayak bileğinin  kadın  siluetinin zerafetinde  oldukça önemli bir rolü vardır. Bacaklara çekici görünümünü veren ince bilek yapısıdır. Narin ve sağlıklı bilek ve baldırlar yaşı ne olursa olsun kadın güzelliğinde belirleyicidir.

Estetik cerrahi bu konuda da  çözüm  sunmakta, kalın bileklerin inceltilmesine yardımcı olmaktadır.

Kalın bilek sorunu olan hastamızın ayak bileklerini diz altı bölgesi ile birlikte değerlendirerek incelenmesi gerekmektedir.

Kalınlığı oluşturan çoğu kez kas yapısı değildir. Çünkü ayak bileğinin yapısında  kaslar küçülürken yağ kalınlığı artar. Muayene ve doppler ile yapılan incelemede başka bir sağlık sorunu saptanmamışsa kalın yağ katmanı aspire edilerek inceltilir.

Estetik cerrahinin müdahelesi , diz altındaki ve bileklerdeki yağ fazlalıklarını ince kanüller yardımı alınmasını sağlar.

Baldır kaslarının bazı bölgelerden yağ alarak, bazı bölgelere yağ verilerek  şekillendirilir. Doğru uygulama, sadece bilek değil bütün dizaltı bölgesinin yağ katmanın şekillendirilmesi ile estetik normlarda bir görüntüye kavuşturulmasıdır.

Düzenli spor yapmak ve kilo almamak tüm vücut için olduğu gibi bacaklar için de yararlıdır. Ancak kalın bilekler sıklıkla kalıtımsal bir durumdur ve ameliyat kadar etkili bir çözüm yolu yoktur.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, ayak bileği estetiği ameliyatlarında da son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Bilek inceltme işlemleri ameliyathane ortamında ve genel anestezi ya da sakinleştiriciler altında (sedasyon) gerçekleştirilir. Uygun görülürse kolaylıkla lokal anestezi ile yapılabilir. İşlemler, yağlanma miktarına bağlı olarak 30 ile 60 dakika arasında bir sürede biter. Operasyondan sonra bileklere soğuk uygulaması ve lenfatik drenaj yapılır. Bilek inceltme ameliyatları ağrılı değildir.

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İki gün sonra banyo yapılabilirler. Üç-dört hafta varis çorabı kullanmaları gerekir. Diz altına ve ayak bileğine yapılan inceltme sonrası bu bölgede şişlikler uzun süre devam eder.

İlk haftalar olabildiğince az ayakta kalmak ve bacakları yükseğe kaldırmak tavsiye edilir. Üçüncü haftadan sonra koşma dışında spor yapılabilir. Altıncı haftadan sonra hareket  serbesttir.

Ameliyat sonrası bacakların daha hızlı şekillenmesinde ikinci haftadan sonra başlanan radyofrekans ve lenf drenajı masajları faydalıdır. Tedavi sonrası mümkün olduğunca erken hareket başlatılır.  Damar içinde oluşabilme olsılığı olabilecek akım yavaşlamaları ve tıkayıcı oluşumlar engellenir.

Hastalar ileride kilo alsalar bile bilek bölgeinde elde edilen incelik kolayca eski haline dönmez. Yine de sonucu koruyabilmek için hastaların kilolarına dikkat etmeleri ve düzenli spor  yapmaları önerilir.

Bu güzel tedavi sabır ister, ödem sonucun ortaya çıkmasını yavaşlatır. Bir yıl sonra giydiğiniz çizmenizin bolluğunun sizi şaşırtacağını biliyoruz…