Botox ile ilgili yanlış veya eksik bilinenler..

Botox son dönemde kozmetik dünyasında en çok tartışılan konulardan biri olmasına rağmen, her geçen gün daha çok insan bu yöntemi uygulayarak daha genç ve daha güzel görünmeyi tercih ediyor. Konu ile ilgili olarak Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Semih Gök ile Bağdat Caddesi, Suadiye’deki ofisinde görüştük.

Botox’u mankenlerin, politikacıların, sanatçıların kendilerini daha genç göstermek için kullandığı bir yöntem olarak görmekteyiz. Bu Konuda sizin görüşleriniz nelerdir?

Genellikle basına yansıması bu şekilde oldu. Ancak kendine önem veren, daha olumlu, stressiz, genç ve güzel görünmek isteyen herkes kliniğimize başvuruyor.

Botox yapıldığında yüz ifadesi kayboluyor mu?
Kırışıklıkların giderilmesinden sonra kişinin mimiklerini kullanmaya devam etmesini sağlayan “kişiye özel planlama” yapılıyor; böylece donuk, hareketsiz bir yüz ifadesi oluşmuyor.Herkesin kas yapısı farklı olduğundan uygulama noktaları veseçilen doz kişiye göre değişiyor.

Uygulama sonrası yüz şişer mi?
Hayır. Bu tamamen yüze enjekte edilen herşeyin (dolgu maddeleri) botox sanılmasından kaynaklanıyor. ABD gibi sağlık uygulamaları konusunda hassas bir ülkede, 2002 yılında 1 milyon 600 bin kişinin botoks enjeksiyonunu tercih etmesi botoksun güvenliği ve etkinliğinin bir göstergesidir diye düşünüyorum.

Botox kremi, Botox etkisinde Krem gibi haberler okumaktayız. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Botox kadar etkili bir kremin söz konusu olamayacağını düşünüyorum. Çünkü kremlerin temel etkisi cilt seviyesindedir. Botox ise mimik hareketlerine bağlı kırışıklığa neden olan kasın içine uygulanır. Kremlerden farklı olarak dinamik, aydınlık ve güzel görünen bir ifade oluşturur. Kremlerin botox uygulamasından sonraki kullanımlarında cildi destekleyici etkileri vardır.