Çağın Estetik Raporu

  Çağın Estetik Raporu- Nisan/2016

‘’ Güzellik kavramı çok boyutludur ve derin felsefi inceleme gerektirir. Güzelliği doğaya, sanata, estetiğe, algıya, orantıya, simetriye, harmoniye, duyguya, fiziksel ve ruhsal olarak, farklı açılarda yorumlayabiliriz. ‘’ Güzelliğin tanımını bu şekilde özetleyen plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrah Op.Dr. Semih Gök, bu kavramın derin bir boyutta olduğu fikrinde.Bütün cerrahi işlemleri gerçekleştirirken her birinden ayrı ayrı bir keyif aldığını söyleyen Semih Gök, uzun yıllardır estetik cerrahi kulvarındaki çalışmalarına devam ediyor. ‘ Aldığım eğitim, estetik cerrahideki bir çok konuda başarılı olmamı sağlıyor ve her yıl pek çok uluslararası kongreyi takip ederek tecrübelerimi geliştiriyorum.’’

YÜKSELEN TRENDLER

Estetik cerrahi dünyası  deri kalitesini artmak ve korumak için büyük çaba sarf ediyor. Ve bu amaçla her geçen gün yeni makineler hayatımıza giriyor. Örneğin radyo frekans ve ultrasonik enerjiler şu sıralar hayli popüler. Dr. Semih Gök, klinik içi uygulamalarda sosyal hayata geri dönüşün hızlı olduğu tedavilerin giderek artış gösterdiğini anlatıyor. ‘’ Cerrahi tedavilerdde mümkün olduğunca en hızlı iyileşmeyi sağlayan teknikler tercih ediliyor. Ameliyat esnasında kanamanın ve ödemin azalmasını sağlayan pek çok yeni medikal makineler cerrahın ve hastanın konforunu artırıyor. ‘’ Sık uygulanan yöntemler arasında, derinin nem potansiyelini artırıcı hyalüronik asit içeren destek tedavileri var. Ardından yıllar içinde cildin kaybettiği hacmin desteklenmesi için çaba sarf ediliyor. Tedavideki koruyucu hekimliğin rolü giderek artıyor. Böylece daha erken yaşlarda koruma programına adım atmak deformasyonu azaltıyor.

YÜZ ESTETİĞİNDE KRİTERLER

İdeal yüz germe tedavisinde yara izinin anatomik noktalara iyi oturmuş olması en mühim kriterlerden. Semih Gök’e göre, yüzdeki gerginlik yükü sadece deri dokusuna taşıttırılmamalı. ‘’ Böylece cerrahi sonrası uzayan kulak memelerinin ve genişleyen yara izlerinin oluşması önlenir. Kulak memesi, ameliyat öncesi sahip olduğu doğal formunu korumalı, Saçlar ya da büyük küpelerle izleri saklamak zorunda kalmamalı.’’ Konulan dikiş kalitesi , yerleri, özenli uygulanması da sonucu belirleyen diğer unsurlar arasında yer alıyor. Bunun yanında çene kenarları ve yanak altlarına yığılan yağ ve deri dokuları tekrar eski yerlerine askılanmalı. Çünkü yüze genç görünümü veren ideal kalp şeklinin oluşturulması gerekiyor. ‘’ Yaşlanan yüz, ters kalp şekli almaya başlar. Ağırlık aşağıya doğru yer değiştirir ve sarkma artar. Ayrıca doku kaybı olan alanların yağ enjeksiyonuyla desteklenmesi genç yıllarda sahip olunan ideal formun kazanılması için gereklidir.’’ Sonuç olarak tüm müdahalelerin püf noktasında doğala uygun bir yaklaşım izlendiğinde, hastalar güzel yaş almanın zarafetini deneyimleme şansı yaşıyor.

FAVORİLER  

Cerrahi açıdan bakıldığında yeni nesil vücut şekillendirme yöntemleri arasında Liposuction hala tartışmasız en faydalı teknik. Teknolojinin de katkısıyla hastaların yaşı, deri kalitesi ve yağın yapısına gore lazer ve vibrasyonlu özel makineler tercih ediliyor. Dr. Semih Gök, cerrahi sonrası derinin sıkılaşması ve homojen görüntü alması için Velashape 3 tekniğini de tedavi programına ekliyor. ‘’ Böylece daha pürüzsüz, sıkı bir cilt ve cilt altı dokusu elde edebiliyoruz.’’ Cerrahiye bağlı içerde kalan, parçalanmış yağ partaküllerinin devre dışı kalma hızı ve miktarı da bu yöntem sayesinde artırılıyor.

DEVRİMSEL YENİLİK

Semih Gök, estetik anlamda devrimsel bir yenilik sayılan yöntemleri şu şekilde tanımlıyor. ‘’ Devrimsel yenilik, çağımızda cerrahi dışı olan tedavilerin artması ve anında çok hızlı sonuç almak. Minimal invaziv (minimum girişimsel tedaviler) dediğimizde tedavilerin yüzdesi katlanarak büyüyor. Sahip olduğumuz en kıymetli kumaşımız olan derimizin korunması,beslenmesi, ışıltısını koruması ve artması için çok özel tadaviler uyguluyoruz.’’ Örneğin likit yüz kaldırma tekniği çok doğal ve başarılı sonuçlar sağlıyor.

BOYUN ESTETİĞİ

Boyun estetiğini ele alırken Semih Gök, iki farklı seçenekten yola çıkıyor: Cerrahi yöntemler ve cerrahi olmayan teknikler. Genç yaşlarda ve orta yaşlarda koruma amaçlı tavsiye ettiği yöntemlerse nem potansiyelini artıran hyaluronic asit, vitamin kokteylleri, PRP ile birlikte Dermapen 3 cilt yenileme tekniği kombinasyonları. Ayrıca multifokus radyo frekans tekniği de cilt ve cilt altındaki sıkılaşma sağlıyor. Özellikle boyun ve akne izleri taşıyan yüzlerde başarı oranı oldukça yüksek. Fraksiyonel lazer tekniği de cildin yeniden onarılmasını destekleyerek gençleştirici bir etki yaratıyor. Daha ileri yaşlarda olan hastalar için cerrahi adımları tercih ediliyor ve boyun, yüz, şakak bölgelerini geren teknikler uygulanıyor.

YAŞ ODAKLI OPERASYONLAR

Semih Gök’ e göre vücutta yaşı en çok ele veren bölgeler boyun, çene köşeleri,dudak kenarları(özellikle alt dudak köşeleri), yanak yığılmaları ve kaş dış kenarları. Gözlerde üst kapak yığılmaları, alt kapak ve torbalanmaları ve sarkması. Ayrıca el sırtı da yaşı gösteren önemli bölgelerden. Gök, ufak bir müdehaleyle büyük fark yaratacak en etkili operasyonları cerrahi olarak üst göz kapağı ameliyatı, yağ enjeksiyonu ve burun ameliyatı olarak sıralıyor. Cerrahi dışı olarak da likit yüz kaldırma tekniği ve botoks öne çıkan teknikler arasında yer alıyor.