Doku Heykeltraşlığı

Cildiniz için zamanı geriye sarmak ister misiniz? Hem de cerrahisiz. Semih Gök’le, son zamanların trendi gençleştirme operasyonu, 3 boyutlu uygulama olarak adlandırılan ‘likid yüz kaldırma’ yöntemini konuştuk.

Doku heykeltıraşlığı
‘likid yüz kaldırma yöntemi’

Yaşımız ilerledikçe yüzümüzde yaşlanma değişimi hızlanır. Cildimiz yerçekimine yenilir, sarkar ve hacim kaybeder. Dokularımız aşağı doğru yer değiştirir, volüm kaybı yaşar. Sahip olduğumuz gençlik oranımız bozulur. İşte bu değişen yüz volümlerini eski haline getirmek ve yüzünüzü en az 10 yıl gençleştirmek için başvurulan bir yöntem var: likid yüz kaldırma detaylarını EC Klinik’te uygulamayı yapan Opr. Dr. Semih Gök’e sorduk.

Likid Yüz Kalıdırma Nedir?

Bu cerrahi dışı 3 boyutlu bir uygulama, bir doku heykeltıraşlığıdır. Yüzün anatomik yapısı bütün olarak incelenir. Uygulamaya geçmeden yüzün her açıdan görünüşünün, ışık ve gölge yansımalarını n3 boyutlu bir değerlendirilmesi yapılır ve gereken noktalara doğallıktan taviz vermeden müdahale edilir.

Likid Yüz Gençleştirme Yönteminde Amaç Nedir?

Bildiğimiz dolgu tedavilerinden farklı olarak amaç sadece çizgileri doldurmak değil, planlanan alanlara belirlenen oranda doku desteği sağlayarak yüz kaldırma işlemini gerçekleştirmektir. Hedefimiz yer değiştiren dokuları eski yerlerine transfer etmek, boşalan ve çukurlaşan alanlara eski volümlerini kazandırmaktır.
Bu yöntemle kaybedilen volümü eski yerine geri koyarak yüzü en az 10 yıl geriye uçurabiliyoruz.

Kendinizi bir nevi heykeltıraş olarak yorumluyorsunuz, biraz açar mısınız?

Seçtiğim materyal yaşayan insan. Beden ve ruh sağlığını gözetmek zorunluluğumuz var. Hem daha güzel, hem daha genç olunabilmesi için çalışıyoruz. Yaşayan dokuyla aramızda bazen ciddi bir uyum, bazen de ciddi bir direnç oluşabiliyor. Var olan yapıyı değiştirerek dengeleri yerinden oynatıyoruz. Ardından yenilenme, iyileşme dönemi başlıyor. İyi bir alt yapı hazırlığı şart… Likit Yüz Kaldırma operasyonunun bir nevi doku heykeltıraşlığı olduğunu söyleyebilirim. Yontulması ve desteklenmesi gereken doğru noktalara müdahale ediyoruz.

Bu yöntemle yaşınızı en az 10 yıl geriye götürmek mümkün

Tedavinin Başarı Oranı Nedir? 

Artık bütün tedavileri 3 boyutlu planlamak gerekiyor. Yaşlanma her alanda ve katta yaşanıyor. Likid Yüz Kaldırma yöntemini deri ve deri altını sıklaştıran yeni teknolojilerle desteklemek gerekiyor. Burada deri altına içeriye giren radyofrekanslar, ultrasonic ve lazer enerjiler devreye giriyor. Uygun hasta, uygun makinelerle buluştuğunda tedavi başarısını büyütüyor. Bu tip kombine yaklaşımlar artık çok önemli. Bu sayede her geçen gün ufkumuz genişlemekte…

Likid Yüz Gençleştirme Yönteminin Bilinen Dolgu Uygulamalarından Farkı Nedir?

Likid yüz kaldırma işlemi bugüne kadar uygulanan dolgu yaklaşımlarından son derece farklı bir felsefeye sahiptir. Aradığımız dinamizm ve gençlik pırıltısı aslında yüzümüzün geçmiş yıllarda sahip olduğu görünümüne doğrudur. Doğal ve kendimiz olarak görünmeyi hedeflemektedir. Aşağıya doğru yerleşen yapıları kaydırıyor, sarkan yapıları bir nevi kamuflaj işlemi uyguluyoruz. Sarkmış dokuların yükseltilmesi için ultrasonic, radyofrekans ve lazer enerjilerinden destekler alarak sarkan alanları sıkılaştırıyor; küçültüyoruz. Böylece yüzümüzün doğal dışı irileşmesini de önlemiş oluyoruz. Yüzün deri tabakasında yenilemeler de ekliyoruz.

Yüze Nasıl Uygulanıyor?

Tedavi işlemi mikro kanüller aracılığıyla ağrısız olarak 15 dakikada uygulanabiliyor. Likid yüz kaldırma işleminde raftan alınarak kullanılan madde hyalüronik asid, vücudumuzda doğal olarak var olan dokular arasındaki destek maddesidir. Bir çeşit doku suyudur. Özel laboratuvar ortamında şeker gibi doğal bir maddeden üretilir. Hyalüronik asid uzun zaman içinde doğal bir formata eridiği için tercih nedenidir. Cildin doku kalitesini, ışığını, tonunu arttırmaktadır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

1 ile 2 yıl arasında destekledikçe kalıcılığı ve performansı da artırmaktadır. Bu tedavi çok noktadan bütün yüze total bir yaklaşımdır. Sadece çizgi tedavisi hedeflemez.

Kişinin Sosyal Hayata Dönüşü Ne Kadar Sürer?

Sosyal hayat kesintiye uğramaz. Güven esas olan bir tedavidir. Karşılıklı beklentiler üzerinde net olarak birbirimizi anlamak önceliğimizdir.