Ergenlikte Liposuction

Bize sorduğunuz sorulara bakacak olursak; liposuction’un ne olduğunu ve nasıl işe yaradığını merak ediyorsunuz. Biz de sizin için Estetik Cerrah Dr. Semih Gök’ün kapısını çalıp, en çok merak edilenleri kendisine sorduk.

Liposuction nedir?
Temel olarak derimizin altında yer alan yağ dokusunun formunun şekillendirilmesini sağlayan estetik cerrahi uygulamasıdır. Liposuction ile; ideal vücut formunun sağlanması ve deri altı örtüsünün homojen bir kaliteye ulaştırılması amacıyla yağ dokusu, fazla olduğu bölgelerden dışarı alınır. Ayrıca gerekli olan bölgelere de yağ dokusu ile takviye yapılır.

Kaç yaşından önce uygulama yapılmamalıdır?
Genel olarak 18 yaş alt sınır kabul edilebilir. Büyüme ve gelişmenin tamamlandığı, cinsiyet karakterlerinin belirginleştiği dönem olması önemlidir.

Ergenlik döneminde liposuction uygulaması vücut gelişimini ne yönde etkiler?
Liposuction için; kişisel tercihimi ergenlik sonrası dönemden yana kullanırım. Gelişimin belli bir forma oturması beklenmelidir. Bu dönemin psikolojik döngüleri yüksektir. Sorunların destek amaçlı tedavisinin var olduğu ve çok yakın bir gelecekte (yani büyüyünce!) gerekirse liposuction uygulanabileceği güveni verilmelidir. Bu arada büyümekte olan gencin sağlıklı beslenme ve hayat boyu spor felsefesi konusunda aydınlatılması da şarttır.

Liposuction yapılan bölgede tekrar yağlanma meydana gelmediği doğru mu?
Bölgesel depo yağlar diet ile kilo verdiğimizde en son küçülmeye başlayan, fakat tam olarak kaybolmayan yağlardır. Bu bölgelerin liposuction ile tedavi başarısı çok yüksektir. Ideal formun elde edilmesi için vücut bir bütün olarak şekillendirilmelidir. Bir defada bütün bedenin şekillendirilmesi hedeflenmelidir. Tedavi edilmeyen yerlerde ve yetersiz uygulamalarda fazla yağlanma görülür. Tedavi edilen bölgelerde vücut formunun kalitesi bozulmayacaktır. Bölgesel kilo alma yapısı, bedenin her yerinde dengeli bir kilo alma formuna dönüşecektir. Bu ideal kilo alma formudur.

Hangi durumlarda liposuction tavsiye etmezsiniz?
Derinin elastikiyet kaybının çok yüksek olduğu durumlarda iyi karar vermek, riski paylaşmak gerekir.

Liposuction en çok hangi bölgelerde iyi sonuç veriyor?
Uygun kişilerde, yağın olduğu her yerde başarılı olabiliyoruz. Gıdı, sırt, diz, kol, ense, el, meme, bilek, karın, bel, popo gibi aklınıza gelebilecek her yerde.

Yan etkileri varmı?
Uyguladığımız teknikler ve malzemeler çok gelişti. Artık microsuction yapıyoruz. Herşey daha küçük ve daha nazik. Ondülasyon denilen girinti çıkıntılar oluşmuyor. Motor kullanmıyoruz. Ince ve nazik bir işçilik sonucu kansız çalıştığımız için morarma olmuyor. Ağrılar çok azaldı. Şişlikler daha kısa sürüyor. Herşey sağlıklı ve kaliteli bir sonuç için. Uygulama esnasında sakinleştiren, rahatlatan, güvenli bir lokal anestezi tercih ediyoruz. Uygulama esnasında ve sonrasında korse giydiriyoruz. Güvenli takip için bir gece hastanede tutuyoruz. Yani en kaliteli sonucu üretebilmek için en iyi şartları sağlıyoruz.

Sizin hastalarınız arasında gençlerin ağırlığı nedir? En çok şikayetçi olunan bölge neresi?
Gençlerin yoğunluğu giderek artıyor. Kızlarda basen, bel, popo çevresi, sırt en çok tedavi istenen bölgeler.

Uygulamanın ardından nelere dikkat etmek gerekir?
Özellikle iyileşme döneminde ilk hafta korsenin kırıştırılmadan kullanılması önemli. Oturulduğu zaman ayakları uzatarak ve kaldırarak dinlenme faydalı olur. Bol sıvı alınmalı. Uygulamanın yaygınlığına bağlı olarak birkaç günlük ağrılı dönem yaşanacaktır. Bu dönem önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. İleri dönemlerde sporu ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı olarak benimsemekte fayda var. Sunulan sihirli dokunuşların devamı ve korunması bunlara bağlı olduğundan önemli.