Esinlenmeden Estetik Ol !

Heygirl – Nisan 2005

Esinlemeden estetik ol !

Estetik kaygılarımızı sorun etmekte haklı mıyız,hangi durumlarda cerrah koltuğuna oturmalıyız,işte yanıtları…
Estetik Cerrah Dr.Semih Gök’le en sık yaşanan estetik kaygılarımızı önce sıraladık,sonra da doktorumuzdan,tüm bu sorunların hakkından gelme yöntemlerini öğrendik.

Selülit, Nedir kızların çektiği selülitten Semih Bey?
Kötü beslenen, spor aktivitesi olmayan bir toplumuz.Buna bir de genetik özellikler eklenince,selülitin sık görüldüğü ülkeler arasında yer alıyoruz.Deri ile kas tabakası arasında adeta bir battaniye gibi homojen bir yağ tabakası vardır.Düzensiz beslenen,sık sık kilo değişimleri yaşayan,spor yapmayan kişilerde “battaniye”nin kalınlığı düzensizlik gösterir.Deri ile kas arasında kilo artışından dolayı yağ kalınlığında artış olur.Buna bağlı olarak deriyi taşıyan liflerde gerileme meydana gelir.Sonuçta da,işte o portakal kabuğu görünüm ortaya çıkar.

Ünlülerin duyuyoruz hep, “Liposuction yaptırdı, yağlarını aldırdı” diye. Liposuction, her yaşta uygulaabilirmi?
Liposuction,diğer estetik operasyonlarından farklı olarak erken yapılmalı;ergenlikdöneminden sonra,yetişkinlik evresinin başında;30 yaşını geçmemek gerekir.Çünkü cilt sıkı,yağ sıkı;cildin kendini toparlama yeteneği daha başarılıdır.Gencin doğuştan bir bölgesel yağ birikimi sorunu varsa,bunu diyetle tam çözemeyebilir.

Çatlak, Ergenlikte kızların şikayet ettiği konuşlardan biri de çatlaklar! Neden oluşurlar?
Derimizin belli bir elastikiyet hafızası vardır.”Artı-eksi”yüzde 0 kilo değişiklikleri daha kolay tolere edeiliyor.Ama diyelim 50 kilosunuz.Bunun üzerine 10 kilo aldığınızda,deri elastikiyet hafızasının üzerine ıkıyor.Kısa dönemdeki bu limit artışıyla,elastik lifler taşıyabileceğinden fazla gerginlikle karşılaşınca kırılmaya başlıyor ve sonuçta da derin çatlaklar meydana geliyor.Ergenlikte beden gelişme döneminde olduğu için,genç kızların daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Ne yapmalılar?
Bir kere yeteri kadar su alımı şart! İkincisi, kozmetikler çatlakları yok etmez, ama azaltabilir.Anneannbabaannelerimizin kullandığı çok basit birşey vardır; kese. Kese, başlı başına bir peeling’tir.Banyodan sonra nemlendirici kullanmak faydalı olacaktır.En önemlisi ise,fazla ve hızlı kilo alıp vermemek…

Operasyon, Estetik amaçlı tedavilerde gençlerde en sık hangi taleplerle karşılaşıyorsunuz?
Daha bilinçli bir gençlik geliyor.Estetik cerrahinin nimetlerinden faydalanmayı iyi biliyorlar.Fakat onlara doğru yolu göstermek ve doğru tercihleri sunmak bizim görevimiz.Sosyal dışlanma problemi yaratabilecek tavşan dudak ve keğçe kulak gibi durumların tedavilerinin erken yaşlarda yapılması gerekiyor.Ergenlik dönemindeki değişimlere bağlı olarak burun estetiği,vicut kontur düzeltmeleri,meme iriliği ve küçüklüğü ile ilgili istekler yoğunlukta.

Örneğin ciddi bir burun takıntısı olan gence estetik tedavi yapılmalı mı ?
Faydalı olabileceğinizi hissettiğiniz insanı tedavi etmeniz gerekiyor.Öncelikle burun gelişimi tamamlanmış olmalı.Ergenlik,bir geçiş dönemidir.Bu dönemde ailenin desteği şart!
Hey Girl Kızları’nın en sık dile getirdiği estetik kaygı, göğüs büyüklüğü ya da küçüklüğü. 14 – 18’lerindeki bir gen, göğüs ameliyatı olmalı mı?

Özellikle büyük göğüsler ciddi sorunlar doğurabiliyor.Ağırlıktan dolayı yorgunluk hissi yaşıyorsa,sırt ağrıları oluyorsa,omurgada eğrilik yaratıyorsa,göğüslerin altında terlemeye bağlı egzama gibi bitakım olaylar meydaana gelmeye başlamışsa,göğüsleri normal ölçülere getirecek birtakım ameliyatlar yapılabilir.Ama bu operasyon mutlaka,meme değişimi tamamlandıktan.18 yaşından sonra olmalı.

Sonuçta şu mesajı vermek gerekiyor sanırım:
Herkes fiziki zorluk ya da sağlık problemi çıkartmadığı sürece kendisiyle barışık yaşamayı öğrenmeli. Kesinlikle. İnsanlar farklılıklarıyla güzel.Zaten yapılan araştırmalar çocukların DNA’larında farklılıklar olmaya başladığını kanıtladı. Zeka ve güzellik seviyesi artıyor. Biz estetik cerrahlar, insanlara destek olmak için varız,ama ergenlikle yetişkinlik arasındaki dönemde gençlerimiz,öncelikle kendine güvenerek ayakta durmayı öğrenmeliler.Ruhsal mutluluğu yakalamak şart! Bir de sporu sadece”güzel olacağım ” diye değil, sağlık adına yaparlar,bunu bir yaşam biçimi haline getirirlerse, işte o zaman mükemmel olur!