Genç Kızlar Artık Çeyiz Yerine Estetik Yaptırıyor

California valisi aktör Arnold Schwarzenegger, “Bu şehirde bir tek hindilerin göğüsleri gerçek” diyor. Durum bu kadar abartılı olmasa da, bizde de estetik cerrahi rüzgarı esiyor. Eline, Angelina Jolie’nin fotoğrafını alan, soluğu bir estetik cerrahın muayenehanesinde alınca üç genç doktora sorduk: En çok hangi ameliyatlar tercih ediliyor,kime benzemek istiyorlar, neden estetik ameliyat yaptırıyorlar?

DR. SEMiH GÖK (37): “GENÇ KIZLAR ARTIK ÇEYİZ YERİNE ESTETİK YAPTIRIYOR”

Onu diğerlerinden ayıran ne?: “Estetik kaygılanın çok gelişmiş ve gözüm fazla hassas. Sanatla da yakından ilgileniyorum. Tıp fa­kültesinin yanı sıra kendimi yetiştirmek için güzel sanatlar da okudum. Heykel yapıyorum. Kendime özgü diye nitelendirebi­leceğim bir teknik geliştirdim ve sonuçları çok başarılı olan mikro-lipo suction uygulamalar yaptım. ” Çalışma stili: “Hastaya zarar vermemek ve çabuk iyileşmesi için geçmişini çok iyi bilmem gerek. Bunu bilmek benim başarımı ar­tırır. Sağlam bir insanı hasta psikolojisine sokup çıkardığımız için, onunla çok iyi bir ilişki kurmamız gerekiyor. Hastaların beklentilerini çok iyi tartyorum ve yapamayacağım şeyleri vadetmiyorum. Bazen hastanın her istediğini yapmak ona uzun vadede zarar verebilir, bunun için ona en gerçekçi ve doğru sonuçları sunmak gerekiyor. Hastalara süprizler yaşatmakve bütün riskleri azaltamk en büyük amacım. İnsanların fiziksel değişimleri ruhsal mutluluklarına desktek oluyor ama mutluluğun sadece fiziksel görünümde aranması için plastik cerrahların çok iyi bir denge kurması gerek”

Ona göre en yeni estetik yaklaşımlar
”Özellikle burun ameliyatlarında üç boyutlu tasarımlar yapıp hastalara göstermek. Kişiye özel çözümler sunan operasyonlar. Gençleştirme ameliyatlarında ‘hastanın geçmiş fotoğraflarına bakarak yerçekiminin etkisiyle savaşmak. Tepeden tırnağa değişmek isteyenler için psikoljik danışmanlarla çalışmak. Sadece hastayla değil ailesiyle de ilişki ve işbirliği kurmak. Haıni1elerin doğuına düşük kiloyla ginnesi için çok önceden özel bir liposuction programı izlemek ve doğum sonrasında destekleyici estetik uygulamalar yapmak. Küçük önlemlerle büyük ameliyatları ertelemek.”

İdeal kadın tanımı
“İddialı ve çok kalkık burunları sevıniyorum, burun kökten düz bir açıyla gelip uca doğru hafif bir eğim yapmalı. Estetiğin de modası var, şimdilerde iri göz ve iri dudak öne çıkıyor, burunlar küçülüyor. Köşeli çeneyle sivri çene arasında yumuşak geçişli küçük çeneler makbuL. Vücuda gelince, çıkıntısı orta hatta artmış, muz şeklinde bir popo. Bel detayını ortaya çıkaran bir görüntü. Karın bölgesinde ön karın kasla_ rının varlığı hafifçe hissedilmesi. Kaburgalann altındaki bombelerin yumuşatılması. Göğüs kenarından sarkan minik kulaklar ve sütyenin altındaki fazlalıkların yok_ edilmesi. Beliri ortasındaki oluğun net olması.”

Hastalar en çok kime benzemek istiyor?
“Angelina Jolie’nin burnu ve elmacık kemikleriyle Liv Tyler’ın dudakları isteniyor.”

Dış görünüş ne kadar önemli?
“Şekilci olınaktan nefret ederim ama güzel ve genç olan kazanıyor. Bu tabiatın acımasızlığı. Hastam olmayan insanlar fikrimi sonnadıkça dış görünüşleri hakkında asla yorum yapmıyorum. çürıkü insanlar kendileriyle barışıksa bunu bozmak istemiyorum. Bize ‘kendisiyle barışıklık dengesi’ çok oynanınışinsanlar da geliyor. Saçından ayak tırnağına kadar yapılmadık yeri kalmamış hastalarla karşılaşınca çok üzülüyorum. Zaman zaman, estetik ameliyat yaptırmaya ikna ettiğim hastalar da oluyor. Bu arada bende plastik cerrahinin nimetlerinden yararlanıyorum. Mesela kendi kendime botoks uyguladun.”

Estetik cerrrahi neden yaygınlaştı?
“Bence yeteri kadar değil, insanlar bunun sağlayacağı imkanların farkına daha varamadı. Bize gelenleri, minik uygulamalarla estetik cerrahiye yönelttiğimizde her seferinde bir üst aşamaya geçmek istiyorlar ve önyargılarını aşıyorlar.”

Meslek sırlan
“Türkiye’ de estetik cerrahi dünyadaki diğer ülkelere göre çok ucuz. Türkiye’ye ‘estetik operasyon turları’ düzenleyen turizm şirketleri bile var. En çok burun ve göğüs operasyonları yaptırılıyar, buna karşın yüz gerdirme pek yaygın değil. Artık evlenecek kızların en büyük çeyizi güzelliği oldu ve bunun için kendilerine yatırım yapıyorlar. En üst tabakadan aşağıya doğru iniyor estetik. Latin Amerika’ da inanılmaz güzel kadınlar liposuction yaptırıyor. Öyle bir kadın Türk olsa, asla ameliyat olmayı düşünmez, ama onlar mükemmel görünmek istiyor. Liposuction için en iyi dönem ergenlikten itibaren başlayan 30 hatta 25 yaşı geçmeyen dönem. Yaş ilerledikçe başarışansı düşüyor.”
En şaşırtıcı deneyimi: “Dört-beş yıl önce yurtdışında yaşayan ve pek çok ameliyat geçiren çok ünlü bir prensesin elmacık kemiklerini doldurmak ve gülme çizgilerini kaybetmek için 16 adet hylauronic acid kullandım. Dünyada böyle uygulama yapmaya cesaret eden yoktu. Prenses sonuçtan çok memnun kaldı ve ben Türkiye’ye döndükten sonar yağ enjeksiyonlarına farklı boyut kattım.”