Güzel Yaşlanmak Hepimizin Hakkı

ŞAMDAN- 2014

Yaşımız ilerledikçe yüzümüzdeki yaşlanma değişimi hızlanır. Acımasız yerçekimine yenilir, sarkar ve hacim kaybederiz. Dokularımız aşağıya doğru yer değiştirerek deforme olur. Bütün dokularımız (yağ, kas, bağ, kemik dokularımız dahil) diriliğini kaybeder, erir, gevşer ve sarkar. Derin ve yüzeysel kırışıklıklar artar. Sahip olduğumuz gençlik orantımız bozulur. Kaybettiğimiz bu oran, Altın Oran “phi” dir. Yüzün her yeri birbiri ile kıyaslandığında ortaya çıkan bu oran 1/1,618’dir. Güzel kabul edilen her canlıda, her mimari projede var olan sihirli rakamlardır bunlar.
Aslında hayatımda çok şekilci birisi değilim ama işim gereği şekilci olmak zorundayım. Ne yazık ki organik bir yapıyız ve yaşlanıyoruz. Zamana karşı dış görüntümüzde kaybettiklerimiz sadece güzelliğimiz değildir. Aynaya her bakışımızda hayat enerjimizin azalmış olduğu yanılsamasını yaşayabiliriz. Aynadaki yaşlılık görselleri beynimize bu fikri çaktıkça öyleymiş gibi kabul etmeye başlarız. Bunu değiştirdiğimizde her şey değişir.

Likid Yüz Kaldırma’ ile estetikte doku heykeltıraşlığı dönemi…

Peki Bulunduğumuz Yaşta En İyi Görünmenin Sırrı Nedir?

Likid Yüz Kaldırma yöntemi cerrahi dışı üç boyutlu bir uygulama. Bir doku heykeltıraşlığıdır. Yontulması ve desteklenmesi gereken noktalara doğallıktan taviz vermeden müdahale ediyoruz. Yüzü değerlendirirken bir mimari proje gibi, renovasyon mantığı ile yaklaşıyoruz. Yüzün anatomik yapılarını bir bütün olarak inceliyor, uygulamaya geçmeden önce yüzün her açıdan, ışık ve gölge yansımalarının üç boyutlu bir değerlendirmesini yapıyoruz. Bazen geçmiş yıllardaki fotoğrafları inceliyoruz. Bildiğimiz dolgu tedavilerinden farkı, amaç sadece çizgileri doldurmak değil. Planlanan alanlara belirlenen oranlarda doku desteği sağlayarak gerçekleştirdiğimiz likid yüz kaldırma işlemini bilinen dolgu işlemlerinden tamamen farklı değerlendirmek gerek. Hedefimiz yer değiştiren dokuları eski yerlerine transfer etmek, boşalan çukurlaşan alanlara eski volümleri yeniden kazandırmak. Yüzün belli alanlarında dikey yönde yüzü kaldırabildiğimiz temeller oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz destekler sayesinde çadırın yükselmesini sağlayarak yüzü kaldırıyoruz. Bu yöntemle kaybedilen volümü eski yerine geri koyarak yüzü en az 10 yıl geriye uçurabiliyoruz. Bu bir savaş. Doğanın döngüsüne karşı daha dinamik, genç, güzel kalma savaşı…

‘Hastalarım bana geldiklerinde onları bir yol ayrımı bekliyor. Cerrahi veya cerrahi dışı? Bu sorunun cevabı tedavi sırasında kullanılacak dokuyu destekleyecek materyalin nereden alınacağıdır. Cerrahi ise hastamdan, cerrahi dışı ise raftan…’ 

Likid Yüz Kaldırma işleminde raftan alınarak kullanılan madde HA’dır. Yani Hyalüronik Asid. Vücudumuzda doğal olarak var olan dokular arasındaki destek maddesidir. Bir çeşit doku suyudur. Özel laboratuvar ortamında HA, şeker molekülü gibi doğal bir maddeden üretilir. Vücudumuzda HA’nın 50 yaşında %50’si üretilemez hale gelmektedir. Sorunlar üretimin azalmasıyla artar.
Likid Yüz Kaldırma işlemini bugüne kadar uygulanan dolgu yaklaşımlarından son derece farklı bir felsefeye sahiptir. Aradığımız dinamizm ve gençlik pırıltısı aslında yüzümüzün geçmiş yıllarda sahip olduğu görünümüne doğrudur. Doğal ve kendimiz olarak görünmeyi hedeflemektedir. Aşağıya doğru yerleşen yapıları kaldırıyor, sarkan yapılara bir nevi kamuflaj işlemi uyguluyoruz. Sarkmış dokuların yükseltilmesi için ultrasonik, radyofrekans ve lazer enerjilerinden destekler alarak sarkan alanları sıkıştırıyor, küçültüyoruz. Böylece yüzümüzün doğal dışı irileşmesini de önlemiş oluyoruz.haberdok

Tedavi işlemi mikro kanüller aracılığı ile ağrısız olarak 15 dakikada uygulanabilmektedir. HA uzun zaman içinde doğal bir formatta eridiği için tercih nedenidir. Cildin doku kalitesini, ışığını, tonusunu arttırmaktadır. 1 ile 2 yıl arasında desteklendikçe kalıcılığı ve performansı da artmaktadır. Bu tedavi çok noktadan bütün yüze total bir yaklaşımdır. Sadece çizgi tedavisi hedeflemez. Sosyal hayat kesintiye uğramıyor. Güven esas olan bir tedavidir karşılıklı beklentiler üzerinde net olarak birbirimizi anlamak önceliğimizdir. Bu yaklaşım sayesinde doğru ellerde doğal, dinamik ve güzel yaşlanan insanlar hedefimiz. Mükemmele giderken “iyi”yi korumalıyız. Nerede durmamız gerektiği çok önemlidir. Amaç “güzel yaşlanabilmek”. Bunun için cerrahiye başvurmadan yaptığımız düzeltmelerin kişiye psikolojik açıdan ciddi moral desteği verdiğini düşünüyorum.
Ufak sihirli dokunuşlar, abartıdan uzak, güvenli, mucizevi değişimleri yaratır.

Kendinizi bir nevi heykeltıraş olarak yorumluyorsunuz, biraz açar mısınız?

Seçtiğim materyal yaşayan insan. Beden ve ruh sağlığını gözetmek zorunluluğumuz var. Hem daha güzel, hem daha genç olunabilmesi için çalışıyoruz. Yaşayan dokuyla aramızda bazen ciddi bir uyum, bazen de ciddi bir direnç oluşabiliyor. Var olan yapıyı değiştirerek dengeleri yerinden oynatıyoruz. Ardından yenilenme, iyileşme dönemi başlıyor. İyi bir alt yapı hazırlığı şart… Likit Yüz Kaldırma operasyonunun bir nevi doku heykeltıraşlığı olduğunu söyleyebilirim. Yontulması ve desteklenmesi gereken doğru noktalara müdahale ediyoruz.