Kişiye Özel Botox

Kadıköy Yaşam- Ocak-Mart 2004 

Kişiye Özel Botox

EC plastik cerrahi kliniğinden Op.Dr. Semih Gök ile yaptığımız söyleşide son günlerde popüler olan uygulamalardan Botox® ve kırışıklık tedavisi hakkında konuştuk.

Magazin basınını takip eden herkes artık bir şekilde Botox’un ne olduğunu biliyor. Ancak acaba ne kadarı doğru?
Kırışıklıklar nasıl oluşur?
Botox®’un yüz bölgesindeki faydasını daha iyi anlayabilmek için öncelikle kırışıklıkların nasıl oluştuğunu bilmek lazım. Yüzümüzde mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde yani güldüğümüz, kızdığımız, şaşırdığımız zaman cilt altındaki kaslar hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir.
Kişinin mimiklerini kullanma sıklığı, güneşe maruz kaldığı süre, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyet bu kırışıklıkların seviyesinde belirleyicidir.

Botox® nedir?
Botox® zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. On dakikalık bir uygulama ile kırışıklıklara yol açan kasları 4 ila 6 aya kadar gevşetir. 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başlar. Basit, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için uygulama sonrası işe ve günlük hayata derhal geri dönülebilir.

Botox yaptırdığım zaman donuk bir ifadem mi oluyor?
Bu hekimin elinde olan ve hastanın arzusuyla gerçekleşen bir olay. Sanıldığının aksine Botox yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmiyor. Bir çok sanatçı, tiyatrocu hastam var. kırışıklıklarının giderilmesini isterken mimiklerini kullanmaya devam etmek istiyorlar. Uygulanan doz, bölge seçimi ile bunu sağlamak mümkün. Bazı hastalarım kaşlarının kalkmasını isterken bazıları istemiyor. Bazıları için önemli olan göz kenarı ve kaş arası çizgilerinde kurtulmak. Çok azı, poker oyuncusu yüzü gibi tarif edilen ifadeyi istedi. Kişiye özel planlama burada önem kazanıyor.

Kimler Botox® ile kırışıklık tedavisi için uygundur?
18-65 yaş aralığı içerisindeyiz ve daha iyi görünmek istiyorsanız Botox® sizin için uygundur. Görünüşüne önem veren binlerce kadın ve erkek Botox®’un faydalarını keşfetti. Sadece sanatçılar, politikacılar, modeller değil, öğretmenler,anneler ve iş dünyasından ve hayatın her alanından insanlar.

BOTOX HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER ve DOĞRULAR
• Botox® yeni kırışıklıklara yol açar (Yanlış)
• Botox® yeni kırışıklığa yol açmaz. Kaş normalden fazla kaldırılırsa kaş üstünde çizgilenme görülebilir. Bu durum kişiye özgü planlama ve konusunda uzman bir hekimle rahatlıkla önlenebilir. (Doğru)
• Botox® uygulamalarına devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötü olur. (Yanlış)
• Kırışıklıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner. (Doğru)
• Botox® uygulanınca yüz şişer. (Yanlış)
• Yüze yapılan dolgu uygulamaları Botox® zannedilmektedir. Botox® bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez. (Doğru)
• Botox® sadece kırışıklıklarda kullanılır. (Yanlış)
• Botox® kırışıklık tedavisi dışında aşırı terleme, nörolojik kökenli hareket bozuklukları ve gerilim tipi baş ağrısında kullanılmaktadır. (Doğru)
• Botox® enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıklarıaynı seviyede gidermek mümkündür. (Yanlış)

Botox® doktor tarafından kas içerisine seçici olarak yapılan bir enjeksiyondur. Kremler bizzat cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir.
Etki mekanizmaları farklıdır.
Botox® dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince kırışıklıklarda kullanılmaktadır.
Botox uygulamasından sonra nemlendirici ve kremler kullanılabilir.