Tombul tombul memeler!

Kadınlarda en sevdiğimiz bölge! Üstelik ne kadar büyükse, o kadar makbul edilen memelere ya erkellerde sahip olursa? Erkeklerin korkulu rüyası meme büyümesinin sebepleri ve tedavi şeklini Dr.Semih Gök’e sorduk.

Erkeklerdeki iri ve sarkık memelerin sebebi nedir ?
Dengesiz beslenme sonucu olarak obezite, ailesel genetik beden yapısı, bilinçli spor yapmama, bazı hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlarneden olmaktadır.

Bilinçli spor,yapmamakla neyi kastediyorsunuz?
Özellikle ergenlik ve sonrası dönemde iddialı bir fiziğe sahip olmak isteyen genç erkekler bilinçsizce vücut geliştirme programları uyguluyorlar. İdeal görüntünün son derece geniş ve iri göğüs kasları ile elde edilecegini sanıyorlar. Böylece asırı ağırlık çalışması ile kasları büyüten hipertrofi olarak tanımladığımız egzersizlere yöneliyorlar.

Gençlerimizin büyük bir kısmı bir süre sonra sporu bırakıyorlar. Zaten yaşam tarzlarında varolan dengesiz ve bilinçsiz beslenme alışkanlıkları sporada ara vermenin etkisiyle, gençleri kilo almaya itiyor.

Bunun sonucu olarak genişlemiş göğüs kafesinde kas dokusunun yerini yağ dokusu alıyor. Kilo almaya devam ettikçe ve yaş ilerledikçe meme bölgesindeki cilt dokusu genişlemeye, sarkmaya ve elastikiyetini kaybetmeye devam ediyor.

Bilinçsiz vücut geliştirmeye yönelik bir öneriniz var mı?
Özellikle vücut gelistirme sporunun dönemsel ve aşırı yüksek dozda yapılmasını uygun bulmuyorum. Sporun dengeli ve düzenli yaşam tarzı olarak algılanmasından yanayım. Çağımızın erkeğinde aşırı iri kasların yerinde güçlü ve hatları belirgin daha doğal bir vücut aldı. Sadece kas büyüten hipertrofi egzersizleri birinci tercih olmaktan çıkmalı. Kısa bir hipertrofi çalışması ardından göğüste definasyon dedigimiz (aynı ağırlıkla artan sayıda egzersiz) programlar ile güclü, iri olmayan, hatları belirgin ideal göğüs planlanmalıdır.

Hastalık nedeniyle meme büyüyeblir mi?
Elbette. Erkeklerde nadir de olsa büyümenin bir sebebi meme kanseridir. Hassasiyet, ele gelen sert, sınırlan belirgin kitle mutlaka araştırılmalıdır. Kanser dışında erkek memesinin normalden fazla büyümesine jinekomasti denir. Ergenlik döneminde ve ileri yaşlarda oluşabilir. Genetik faktörler, hormonal dengesizlikler, ilaç kullanımı en çok rastlanan sebeplerdir.

Meme büyümesinde nasıl bir tedavi uygulanıyor ?
Temel olarak memnin büyümesi meme dokusundan ve yağ dokusundan kaynaklanır. Sadece yağ dokusundan kaynaklanıyorsa liposuction ile iz bırakmadan, local aneztezi altında, aynı gün eve gidebilen bir tedavi uygulanabilir. Sadece meme dokusundan kaynaklanıyorsa cerrahi düsünülebilir.

Liposuction uygulamasının belli bir yas sının var mıdır?
Feminen görüntü veren meme dokusunun tedavisi mümkün olduğunca erken yaşlarda yapılmalıdır. Erken tedavinin avantajı izsiz bir uygulama olan liposuction sayesinde mükemmele yakın erkeksi