YENİ BİR BEN !

NEO LİFE-2014-Yaz

Bu sayımızda mesleğini “Organik Doku Heykeltıraşlığı” olarak tanımlayan estetik cerrah Op. Dr. Semih Gök ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Güzelliğin tanımını yapar mısınız? Size göre güzel olmak ne gibi kriterleri barındırıyor?

Güzellik ve estetik anlayışı kişiden kişiye göre değişiyor ama güzel olana duyulan yakınlık ve ilgi yüzyıllardır değişmiyor… Daha çok beğenilmek, daha genç, dinamik ve sağlıklı görünme isteğimiz hep var. Yaşlandıkça güzelleşen ruhumuzun güzel bir bedenle dengelenmesini derinden arzu ediyoruz… Güzellik orantıyı ve belli bir büyüklüğü gösteren bir düzendir aslında. Matematiksel ve ölçülü olmalıdır. Altın oran biz estetik cerrahlar için iyi bir kılavuzdur. Sağlıklı ve bakımlı bir beden güzel görünmenin ilk adımıdır.

Doktor-hasta ilişkisinin önemi bağlamında, doğru estetik cerrah seçimi ile ilgili önerileriniz neler?

Estetik cerrahınızın yanında kendinizi rahat hissetmelisiniz. Güven duyabilmelisiniz yoksa önerilerine uymakta zorluk çekersiniz. Sorunlarınızı konuşarak çözemiyorsanız, ilerleme kaydedemiyorsanız o cerrah sizin için uygun değil demektir. Doktorunuzla sağlıklı bir işbirliği içine girebilmeniz esastır. Biz bunun için estetik desteği de aile hekimliği kapsamında görüyoruz. Hastalarımızla ilişkilerimiz yıllardır anne-çocuk-torun ve yakınları çemberinde sürmektedir.

“Güzellik orantıyı ve belli bir büyüklüğü gösteren bir düzendir aslında. Matematiksel ve ölçülü olmalıdır. Altın oran biz estetik cerrahlar için iyi bir kılavuzdur. Sağlıklı ve bakımlı bir beden güzel görünmenin ilk adımıdır…”

Doğru estetik cerrah seçimi kişinin ruh ve beden sağlığı için çok önemlidir. Cerrahınızın mesleki deneyimlerini sorgulayın. Estetik cerrahi en hızlı ilerleme kaydeden tıp dallarından birisidir. Bazı doktorlar kendi branşları ile ilgili alt konularda daha ilerdedirler. Özel merakları, eğitim ve deneyimleri sayesinde, bazı konularda özgün yöntemler geliştirmiş olmaları onları konularında daha yetkin kılar. Cerrahi yolculuk, virajları olan bir yolculuktur. Her insanın periyodu aynı olmadığından, bünyesi farklı reaksiyonlar verebilir. Zaman zaman küçük sıkıntılar da yaşayabilirsiniz. Bunu önceden göze almalısınız. Her şey yolunda gittiğinde sorun yoktur. Önemli olan, sağlam ilişkiler sayesinde doktorunuzla birlikte bu dönemi huzur ve sağlıkla aşmayı başarabilmektir.

Tıpta yaşanan müthiş gelişmeler ışığında, estetik operasyonlar ve uygulamalar anlamında da çok fazla yenilik olduğunu görüyoruz. Bunlardan biraz bahseder misiniz?

Cerrahisiz bir estetik operasyon olan “Likit Yüz Kaldırma” yöntemi ile yüzün yaşlanarak kaybettiği volümü geri kazandırabiliyoruz. Hedef, yer değiştiren dokuları eski yerlerine transfer etmek, çukurlaşan alanlara eski volümleri yeniden kazandırmak. Mikro kanüller aracılığı ile ağrısız olarak 20 dakika uygulanıyor. Cildin doku kalitesini, ışığını, sıklığını arttırıyor ve zaman içinde de doğal bir formatta eriyor. Yaklaşık iki yıllık kalıcılığa sahip… Desteklendikçe hem anatomik şekillendirme başarısı, hem de kalıcılık performansı artan bir uygulama likit yüz kaldırma.haber2-1

Göz çevresi estetik ameliyatlarını da örnek verebilirim bu sorunuza… Pırıltısı yüksek bir operasyondur. Ön çalışması genetik yapı araştırmasıyla başlar. Göz kapağı, kas güçleri, kaş yapısı, kapak açıklıkları, üst kapak düşüklükleri şakak yığılmaları, asimetriler, torbalanmalar, göz küresinin kemik yapısı, yaşlılık deri yığılmaları incelenir. Sonra iki göz çevresi cerrahi kombinasyonundan biri seçilir: “ Dört vektörlü” ya da “Altı Boyutlu Göz Çevresi Cerrahisi” olarak adlandırılır ve genel anestezi ile gerçekleştirilir. Bu operasyona cilt yenileme ve PRP tedavileri de eklendiğinde “Altı Boyutlu Göz Çevresi Cerrahisi” planı devreye girer. Likit yüz kaldırma işlemleriyle desteklendiğinde bu iki göz çevresi estetik operasyonu, yorgun, sarkmış, matlaşmış yüzleri gençleştirir. Gözlerin pırıltısı ve anlamını arttırır.

Kendinizi bir nevi heykeltıraş olarak yorumluyorsunuz, biraz açar mısınız?

Seçtiğim materyal yaşayan insan. Beden ve ruh sağlığını gözetmek zorunluluğumuz var. Hem daha güzel, hem daha genç olunabilmesi için çalışıyoruz. Yaşayan dokuyla aramızda bazen ciddi bir uyum, bazen de ciddi bir direnç oluşabiliyor. Var olan yapıyı değiştirerek dengeleri yerinden oynatıyoruz. Ardından yenilenme, iyileşme dönemi başlıyor. İyi bir alt yapı hazırlığı şart… Likit Yüz Kaldırma operasyonunun bir nevi doku heykeltıraşlığı olduğunu söyleyebilirim. Yontulması ve desteklenmesi gereken doğru noktalara müdahale ediyoruz.

“Seçtiğim materyal yaşayan insan. Beden ve ruh sağlığını gözetmek zorunluluğumuz var. Hem daha güzel, hem daha genç olunabilmesi için çalışıyoruz.

Doğru estetik cerrah seçimi kişinin ruh ve beden sağlığı için çok önemlidir. Cerrahınızın mesleki deneyimlerini sorgulayın.

Her yaşın kendine has anatomik yapısı, yılların etkisi ile yaşadığı değişimler vardır. Gerçekleştirdiğim estetik dokunuşların yıllar içindeki değişimini, beden ile uyumunu takip ediyorum ve ulaştığım sonuçları sorguluyorum. Yaşıyor, yıpranıyor, ama filmi başa sarabildiğimiz için daha yavaş yaşlanıyor… Organik Doku Heykeltıraşlığı olarak tanımlayabileceğim işimin bir felsefesi var. Bedensel değişimlerin ruhsal yaşlanmayı nasıl etkilediğini hatırladıkça bu felsefenin bizi aydınlattığını hissediyorum. Beraber yola çıktığımız dostlarımızın gözlerindeki ışıltı ve mutlu enerji mesleğime duyduğum tutkuyu ve iyi iş yaratma şevkimi artırıyor.