ECO2

eco22

ERGONOMİK VE YENİLİKÇİ FRAKSİYONEL eCO2 LAZER TEKNOLOJİSİ… eCO2, dual modlu lazer sistemi; derin ablatif ve yüzey yenilemede Fraksiyonel CO2 olarak lazer teknolojisinin esnekliğini aynı anda sunan yenilikçi bir teknolojidir.

eCO2 yüzeysel epidermisi hedef alarak ya da retiküler dermiste derinlemesine kolajen şekillendirmesini destekleyerek; çeşitli yara izleri, geniş gözenekler, pürüzlü ciltler, genel ve derin kırışıklıklar, yapısal cilt bozuklukları, istenmeyen ton farklılığı, cilt gevşekliği, diskromi ve güneşe bağlı yıpranmış ciltlerde etkili ve çarpıcı tedavileri mümkün kılar. eCO2’in kısa uygulama süresi hastalar için konforlu bir tedavi sağlar. Ciltte kısa sürede iyileşmeyi garantiler. Üst seviye özellikleri ve yenilikçi fonksiyonları ile kişiye özel tedavi seçenekleri, dinamik ve uzun süreli sonuçlar sunar.

Farklı uç seçenekleri, otomatik toplam enerji sayacı, cilt sensörü, noktasal atış v.b . ilave özellikleri ile eCO2 lazer bugün kullanıcı dostu ve sofistike bir lazer sistemidir.

KLİNİKLERDE YENİ TREND…

Teknolojik Özellikleri

 • Patentli KAOS KONTROL TEKNOLOJİSİ( CCT).
 • Ultra pulse modda yüksek güç.
 • Sürekli ya da pulsed operasyon seçenekleri.
 • Sıralı ya da dağınık atış seçenekleri.
 • Farklı ölçüde başlık seçenekleri.

Klasik Cilt Yenileme

Co2 Fraksiyonel lazer sisteminde, lazer ışınını dokuya düzgün bir şekilde yaymaya olanak tanıyarak, yeni ve mükemmel bir operasyonun temellerini atar. Bu yüzden, yüksek başarısıyla, yüz bölgesinde foto aging ve diğer cilt kusurlarında uygulama daha kolaydır. Ayrıca, doku tahribatı yapmadan, homojen ve normal epitel oluşumunu aktive eder. Bundan başka kollajen helezonik yapısının sıkılaşmasını tazelenmesi, yeni kolajen üretimi gibi yararlı etkilerinin ortaya çıkmasını sağlar.

Karbondioksit Fraksiyonel Lazerle Uygulanan Tedaviler

 • Cilt yenileme,yüz gençleştirme
 • Sarkma
 • Iz tedavisi
 • Yüzeysel akne (sivilce) izleri
 • Derin akne (sivilce) izleri
 • Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümün giderilmesi
 • Lekelerin tedavisi
 • Kötü yara iyileşmesi (hipertrofik skar) ve yara kabarmalarının (keloid) azaltılması
 • Ben tedavisi
 • Foto yaşlanmaya maruz kalmış ciltler.

ECO2 Karbondioksit Lazerin Diğer Fraksiyonel Lazerlerden Farkı

Lazerin etkinlik derecesini belirleyen en önemli faktorler arasında lazer ışınının dalgaboyudur. Dalgaboyu lazerin deriye hangi derinlikte nüfuz ettiğini, dolayısıyla ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Glass lazerlerin soyma ve ısı etkisi oldukça yüzeysel olması nedeniyle yan etkileri az ancak cilt gençleştirme etkileri karbondioksit lazere göre daha azdır.

Fraksiyonel CO2 Lazer Sonucu Ciltte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

CO2 lazer uygulaması sonrası ani olarak cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında kısalma meydana gelir. Sonraki 1-3 aylık süreçte ise cilt altında yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelmektedir.

Tüm bunların sonucu olarak cilt gençleşmesi adlandırılan ciltte gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde ve izlerde yüksek seviyede azalma meydana gelir. Ciltteki gözenekler daralarak cildin yapısı 10-15 yıl önceki durumuna geri döner.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Ağrılı mıdır?

Uygulama sırasında lazer epilasyonda olduğu gibi hafif çarpma hissi olur. Bu his lokal anestetik kremler veya soğuk hava kullanılarak daha da azaltılabilir.

 

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Kaç Kez Yapılır?

Fraksiyonel CO2 lazer sisteminde seans sayısı sorunun şiddetine göre ve uygulamanın gücü ve derinlik ayarlarına bağlı olarak değişmektedir. Her uygulama sonrası ortalama %40 kadar iyileşme gözlenir. Hafif-orta derece kırışıklıklar ve izlerde bir-iki seans yeterli iken çok derin sivilce izleri ve kırışıklıklarda tedavi birkaç (3-5) seans olarak düzenlenir. Seansların sıklığı uygulama derinliğine göre değişir:Tedavi 2 tip planladır.

 • 1 ay ara ile 3 seanstan oluşan alt derinlikte olan tedavi. Bu tedavi 3-4 günde iyileşir.
 • 2-3 ay ara ile uygulanan yılda 1 ya da 2 kez yapılan derin tedavi. Bu tedavi 7 günde iyileşir.

İyileşme Sürecinin Özellikleri Nelerdir?
Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması sonrası pansuman gerekmez. Ciltte 3-7 gün süren bir kızarıklık ve bazen hafif pullanma dışında bir şikayet olmaz.

Eco2 çok özel ve kıymetli bir cilt yenileme programıdır.
Tedavi sonrası güneşe karşı korunmak, güneş koruyucu kullanmak gereklidir. CO2 lazer bulunmuş en iyi makinedir. Dünya üzerinde tercih edilebilecek daha iyi bir tedavi yöntemi yoktur.

Fraksiyonel Lazer Kullanılmaması Gereken Durumlar

 •  3-6 ay içinde oral isotretinoin ( roaccutane) kullanılmamış olmalıdır.
 • Deride aktif enfeksiyon olmamalıdır.
 • Hamile kişilerde uygulanmaz.
 • Gerçeğe uymayan beklentileri olan hastalara uygulanmaz.

Fraksiyonel Lazer  Uygulama Sonrasında Bakım

 • Operasyon sonrasında şikayetler hafif ve geçicidir. İşlemden sonra bir saat kadar güneş yanığı duygusu hissedilebilir.
 • Tedavi sonrası makyaj yapılabilir.
 • Fraksiyonel lazer  sonrası hafif nemlendiriciler sürülebilir.
 • Yüzde ödem olursa buz paketleri ile soğutma faydalı olabilir.
 •  Fraksiyonel lazer sonrası 6 ay süre ile güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Cilt Çatlağı ve Tedavileri

Cilt çatlağı sık görülen bir rahatsızlık olup, pek çok kişiyi estetik açıdan rahatsızlık etmektedir. Deride çizgisel  incelme ve yara izi şeklinde belirti vermektedir.
Cilt çatlakları, vücudun değişik bölgelerinde kilo artışı nedeniyle,  derinin alt dokularında gerilme sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Böylece derideki kolajen ve elastik lifler zarar görmekte ve yırtılmaktadır.

Hamile bayanlarda karın ve göğüslerde, vücut geliştirme çalışanların omuzlarında, ergenlik çağında  ani gelişen vücut bölgelerinde ve aşırı kilo alanlarda oluşabilmektedir. Ayrıca kortizon kullanımı ve vücutta fazla kortizon üretilmesiyle de çatlaklar oluşabilmektedir. Genetik faktörler de rol oynarlar.

Cilt çatlağı kadınlarda daha çok görülür. Hamile bayanların  %90’nında, ergenlik çağında genç kızların %70’inde, ergenlik çağında özellikle spor yapan genç erkeklerin  %40’nda deri çatlağı görülür.

Erken cilt çatlağı pembe renkli ve kaşıntılı, çizgi şeklinde ciltte kabarıklık şeklinde ortaya çıkar, zaman içerisinde cilt çatlağı beyazlaşır, deriden çökük hale gelir. Değişik uzunlukta ve 1- 10 mm genişlikte olabilir.

Cilt Soyma ile Çatlak Tedavisi :
 • Mikrodermabrazyon
 • Kimyasal peeling

Cilt Yenileme Yoluyla Çatlak Tedavisi (PRP-kök hücre): Cildi yenileyen PRP- kök hücre tedavisi kollajen ve elastini arttırdıkları için çatlak tedavisinde kullanılabilir. Bu tedavi lazer-ışık-radyofrekans tedavileriyle birlikte veya dönüşümlü kullanılarak çok daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Fraksiyonel Lazer ile Çatlak Tedavisi:Çatlak tedavisinde, lazer ve radyofrekans tedavileri en iyi sonuç veren tedavilerdir. Ayrıca mikrodermabrazyon, PRP, kimyasal peelingler ve cildi yenileyen kremler diğer tedavi yöntemleridir.

Lazerle cilt çatlağı tedavisinde en etkili lazerler fraksiyonel lazerlerdir. Fraksiyonel lazerler ısı etkisi ile kollajeni kısaltırlar, kısa sürede sıkılaşma etkisi yaratırlar. Daha sonra  kollajen ve elastik lifleri artırarak cildi yenilerler. Böylece çatlak görünümünde hafifleme meydana gelir.

Fraksiyonel lazerlerin tüm çeşitleri başarıyla çatlak tedavisinde kullanılabilirler. Bu lazerler içinde en etkilisi fraksiyonel CO2 lazerdir. Fraksiyonel karbondioksit lazerleri dezavantajı işlem sonrası iyileşme döneminin uzun sürmesidir, esmerlerde ve koyu tenli kişilerde uygulama sırasında dikkatli olunmalıdır.

Fraksiyonel lazer çatlak tedavisi ortalama 3-4 seans yapılmalıdır. Seans aralıkları 1-2 ayda bir olabilir. İşlem sonrası mutlaka güneşten korunmak gerekir. Tedavi aralıklarında çatlağa iyi gelen kremler kullanılabilir. Fraksiyonel lazerler PRP ile kombine edilerek etkisi artırılabilir.

Cilt çatlakları cildin incelmesi, kollajen ve elastik liflerin zarar görmesi sonucu ortaya çıkarlar. Deri yapısı esnek olmayanlarda aniden kilo almak, ergenlik çağında boy ve kilo artışına bağlı, gebeliklerde karın ve göğüs  derisinin gerilmesine bağlı çatlaklar oluşabilir. Ayrıca kortizon türü ilaç alanlarda, kortizonla ilgili hormon hastalığı olanlarda cilt çatlakları meydana gelebilir. En çok kalça, diz arkaları, karın ve göğüs bölgesinde görülür. Bazı kişilerde çatlaklar geniş boyutta ve pembe renkle başlayıp  zaman içinde beyaz renge döner. Bazen de  çok ince, beyaz renkli çatlaklar şeklinde birden ortaya çıkabilir.
GÖZALTI MORLUKLARI
Gözaltı Morluk  Tedavisi
Göz altı morluğu göz altı derisinin normalden koyu renkli gözükmesidir.  Gözaltı morluğu , gözaltı derisinde artmış pigmentasyon (renk hücrelerinin veya renk hücrelerinden renk yapımının artması) ve gözaltı derisinin inceliği nedeniyle  olabilir. Gözaltı morluğu yaygın bir problemdir. Her yaşta görülebilir. Gözaltı morluğu özellikle kadınlarda kozmetik problem yaratır. Kişiyi yorgun, sağlıksız ve yaşlı gösterebilir. Bu nedenle gözaltı morlukları birçok kişiyi rahatsız eder. Gözaltı morluklarının  pek çok sebebi olabilir.

Gözaltı morluğuna pekçok tedavi önerilmektedir. Buna rağmen, bu tedavileri destekleyen az sayıda bilimsel yayın vardır. Gözaltı morluklarına tedaviler, morluğun gelişim nedenine bağlı olarak farklılık gösterir. Tedavi yöntemleri:

 • Gözaltı morluğunu gideren kremler: Damarları daraltan ve pigmentasyonu azaltıcı özellikleri olan kremler gözaltı morluklarını hafifletebilir.Lazer tedavileri: Pigmentasyonu azaltan, damarlanmayı azaltan ve derinin kolajenini artıran lazerler gözaltı morluğunda iyi sonuçlar verir. Bu amaçla Q-switched Nd-yağ, pulsed dye , fraksiyonel  karbondioksit lazerler tercih edilmektedir.
 • Kimyasal peeling: Kimyasal peeling renk düzeltici ve cilt yenileyici etkisi nedeniyle gözaltı morlukları tedavisinde destekleyici etki sağlar.
 • Dolgu tedavisi:  Gözaltı derisinin inceliğine ve gözaltı yağ dokusunun kaybı nedeniyle kasın koyu reflesi deriye yansır. Deri kas arasına yapılan yağ enjeksiyonları veya hyaluronik asit bu tonu açar.
 • Cerrahi tedaviler: Gözaltı torbalanmasının ve gözaltı derisinin sarkmasının olduğu durumlarda cerrahi yaklaşımlar uygulanır.

Gözaltında artmış pigmentasyon (koyu renklenme) sık görülen bir nedendir.  Alerjik veya  atopik egzama nedeniyle pigmentasyon artışı olabilir.Genetik ve çevresel faktörlere bağlı pigmentasyon artışı olabilir. Koyu tenli ırklarda yapısal olarak gözaltı koyuluğu olabilir. Bazen doğumsal olarak ortaya çıkan Ota nevus olarak adlandırılan benler gözaltı morluğu nedeni olabilir.  Pigmentasyona bağlı gözaltı morluklarında  lazer tedavileri tercih edilir.

Diğer bir sık neden göz kası üzerindeki derinin çok ince olmasıdır. Göz çevresi kası üzerinde yağ olmaması ve derinin ince olması nedeniyle kastaki damarlar ve kasın koyu yapısı görünerek mor renge sebep olabilir. Bu sebebe bağlı morluklar regl döneminde belirginleşir. Özellikle gözün iç alt bölgelerinde koyuluk daha fazladır. Kansızlık, yorgunluk ve uzun süre ekranına bakmak gözaltı morluğu sebebi olabilir. Bu tür gözaltı morluklarında dolgu tedavisi fayda sağlar.

Zaman içinde gözaltı derisinin hücreleri yaşa ve güneşe bağlı olarak hasara uğrar. Gözaltında torbalanmanın meydana gelmesi bu şikayeti daha çok artırır. Bu tür gözaltı morluk tedavilerinde lazer ve dolgu tedavisi birlikte daha iyi sonuç verebilir. Ayrıca cerrahi tedavi gerekebilir.

Gözaltı morluğunu ve ödemini azaltmak için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Dengeli beslenmek
 • İyi bir uyku düzeni
 • Yüksek yastık kullanmak
 • Yaz ve kış güneş gözlüğü kullanmak
 • Güneşten korunmak
 • Soğuk kompresi uygulamak
 • Sarı bazlı kapatıcı kullanımı
 • K vitaminli, C vitaminli, antioksidan, peptidler, büyüme faktörlü ve renk açıcı madde içeren gözaltı kremleri kullanılması
 • TV, bilgisayar kullanımının yorucu olmaması
 • Sabahları buzdolabında bulunan patates kompresi ödemi azaltır.

KSANTELEZMA:
Ksantelezma,  daha çok göz kapaklarının iç kısmında ortaya çıkan sarı renkli yağ bezeleri olup üst göz kapağında alt göz kapağından daha sık görülür, yumuşak veya yarı sert kıvamda olabilir. 40-50 yaş arasındaki kadınlarda erkeklerden daha fazla görülen yağ bezeleri kalıcı ve ilerleyicidir,kendiliğinden geçmezler.
Ksantelezması  olan hastaların yarısında kan yağlarında anormallik söz konusudur. Genetik olarak kolesterol veya trigliserid seviyeleri yüksektir. Diyabet ve tiroit hastalıklarından kaynaklanan  kan yağ bozuklukları da etken olabilir. Ksantelezma  görülen hastaların diğer yarısında ise iyi kolesterol düşük çıkabilir, ayrıca damar sertliğine eğilim olduğunun işaretidir.
Göz altı yağ bezleri  olan kişiler kan yağlarını kontrol ettirmeli, ayrıca kan yağlarını yükseltecek gıdalardan uzak durmalıdırlar. Ksantelezma tedavisi kozmetik nedenlerle yapılır.
Ksantelezma Tedavi Yöntemleri:

 • Lazer tedavileri (karbondioksi lazer, erbium lazer)
 • Cerrahi çıkarma
 • Elekrocerrahi

Göz altı yağ bezelerinin tedavisinde   estetik olarak en iyi sonuçlar lazer ve cerrahi çıkarma ile alınır. Tekrarlama riski vardır.
LUTRONIC LIFESTYLE LIFT’İN RESMİ LAZERİ OLDU
Lifestyle Lift hakkında: Lifestyle Lift ve onun yüz gençleştirme alanında uzmanlaşmış deneyimli doktorları yaklaşık olarak 100,000 kadın ve erkeğin daha genç görünmelerini ve hissetmelerini sağlamışlardır. Michigan, Troy’da kurulu olan Lifestyle Lift ülkede 32’yi aşkın merkezi ve yüz ve boyun prosedürleri alanında uzmanlaşmış kurul onaylı yaklaşık 100 doktoru ile faaliyet göstermektedir.