Erkek Estetiği

erkek-estetigii

Fiziki güzelliğin sosyal yaşamdaki avantajlarını kullanmak isteyen ve estetik sorunlarını erkeksi çizgileri içinde kalarak çözmek isteyen modern erkekler, kişisel bakım ürünlerinde daha talepkar olmaya ve estetik cerrahinin ayrıcalıklarından faydalanmaya başladı.

20’li, 30’lu yaşlarında burun ameliyatı hem estetik hem de işlevsel yönleriyle tercih nedeni. Meme ve karın bölgesi yağlarından kurtulmak istiyorlar. Daha ince ve erkeksi hatları arzuluyor, bel çevresi, karın, meme konturlarının yeniden yapılandırılmasını istiyorlar.

40’lı, 50’li yaşlarında ise en büyük şikayetleri bölgesel sarkmalar ve yağlar oluyor. Bazen genetik, bazen yaşa bağlı düşük göz kapağı ve kaşlar,  gözaltı torbalanmaları ve sarkmaları için estetik cerrahiye ihtiyaç duyuyorlar.

“Karizma”nın avantajlarını kullanmak, özgüvenlerini artırmak için kırışıklık, leke ve izlerden arındırılmış aydınlık yüzleriyle iş dünyasında güven ve sempati kazanmak istiyorlar.

Bu noktada estetik cerrahlara düşen önemli bir görev var: Erkeği iyi okuyabilmek… Erkek estetik cerrahisinin kadına göre apayrı bir bakış açısına sahip olması gerekiyor. Erkek ve kadını görsel olarak birbirinden ayıran en temel fark hatlarıdır. Yuvarlak hatlar kadınsı, köşeli hatlar erkeksidir…

Kadın genetiği sadece XX kromozom taşırken, erkek XY kromozomları ile farklı bir bütünlük sergiler. Bunun da özel bir anlamı vardır. Erkeğin psikolojik yapısı, derinliği, toplumsal rolleri, beklentileri çok iyi değerlendirilip doğru analiz yapılmalıdır.

Mükemmellik yolu bir erkek için optimum olmak zorundadır. Mükemmel olmak için çizgiyi aşmak estetik cerrahiye başarısızlık getirebilir. Abartılı kötü örneklerin toplum ve medya tarafından acımasızca eleştirilebiliyor olması cerrahlar için önemli bir uyarıdır.

Erkek estetik cerrahisi, ideal formlara gitme hırsına sahip olmalı ama toplumun yadırgamayacağı doğallıkta sonuçlar üretmelidir. “Hiç dokunulmamış gibi” değişimini elde etmek zordur. Cerrahın başarısı, sanatının doruğudur.

Marjinal çizgiler sanatsal eserlerde yeni kapılar açabilir. Ancak birer organik heykeltıraş kabul edebileceğimiz cerrahların doğal görünümü korumak zorunluluğu vardır. İşinde usta olanların minimal, asimetrik farklılıklarla doğallığı yakalayabiliyor olması, erkeklerin estetik cerrahiye “olur” vermelerini kolaylaştırıyor.

Öte yandan estetik dünyasının sunduğu imkanlar içinde cerrahi dışı yöntemler de var… Erkeklerin buna ısınmaları biraz daha zor, yine de botoks ve dolgu yaptıran erkek sayısında hızlı bir artış var. 30’lu yaşlardan sonra onlar da yaşlanmayı yavaşlatan tedavilere başvurmakta artık bir sakınca görmüyorlar. Ailenin büyükleriyle kendilerini kıyaslıyor ve koruyucu estetik uygulamalarla önlem almayı çok mantıklı buluyorlar. İkna olduktan sonra, önerilen programlara sadakatleri kadınlardan daha yüksek!

Orta yaşlılar “Likit Yüz Kaldırma” tekniği ile 5 – 10 yaş daha gençleşiverince olumlu duygular içinde kolay ve kısa süreli uygulamalara daha sık başvurur oldular. İş yaşamlarını kesintiye uğratmadan etkili sonuçlar almaları, iyileşme döneminin çok kısa ve sonucunun öngörüldüğü gibi net olması onları bize yönlendiren en etkili unsurlar..

Dönem dönem farklılıklar gösterse de hepimizin bildiği gibi asırlardır değişmeyen bir şey var… Kadınlar “güzel”, erkekler “güçlü” görünmek zorunda! Kadınların sosyal ve meslek yaşamındaki seslerinin giderek yükselmesi, erkeği kendisine atfedilen güçlü olma zorunluluğuna itiyor. Büyük bir baskı bu.. Hayatı boyunca kendini ispat etmeye çalışan erkek iktidarını hep aktif tutmak durumda.. Acımasız dünya onu bazen abartılı arzulara da yönlendirebiliyor.. Kas manileri, six pack güç efektleri gibi… Bu durumda estetik cerrahlara önemli bir görev daha düşmekte. Hastalarını iyi çözümlemek, mantık çerçevesini zorlayan isteklerini doğru yönlendirmek durumundalar.

Yeni dünya düzeni yakışıklı, bakımlı, özenli, genç, dinamik erkeği ön plana çıkardıkça erkeklerin de estetik cerrahiden taleplerinin artacağını kestirmek zor değil. Bireysel zevklerini, beklentilerini, tercihlerini her alanda olduğu gibi estetik alanında da belirtmeye devam edecekler…