Kimyasal Peeling

peeling

Kimyasal peeling ile ciltteki ince kırışıklıklar azaltılmakta, lekeler hafifletilmekte, deri canlandırılabilmektedir. Derinin yenilenme hızı artırıldığı için daha genç hücreler yüzeye yaklaşırlar. Bu da taze ve genç bir görünüm oluşturur.

Kimyasal peeling, glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), trikloroasetik asit (TCA), salisilik asit, jesner solüsyonu ve kombinasyonları gibi farklı kimyasalların deriye uygulanması ile gerçekleştirilir. Deri tabakalarının istenilen derinliklerinde kontrollü hasar oluşturularak yara iyileşmesinin avantajları ile sağlıklı bir derinin ortaya çıkması sağlanır. Peeling işlemi, uygulanan maddenin içeriğine, konsantrasyon ve uygulama yöntemine bağlı olarak epidermise, papiller ve retiküler dermise kadar nüfuz edebilir. Yüzeysel peeling, Stratum korneumun soyulması, daha kalın bir epidermal tabaka oluşumunun uyarılması ile deri yapısının düzeltilmesidir.

Yüzeysel soymada, TCA %10-25, Jessner solüsyonu, alfa hidroksi asit (AHA), salisilik asit kullanılabilir. Orta derinlikteki peeling, papiller ve üst retiküler dermiste harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini, hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmek, aktinik keratoz tedavisi yapmak için etkili bir yöntemdir. Derin peeling, epidermis, papiller ve retiküler dermiste nekroz ve enflamasyon oluşturarak şiddetli fotoyaşlanmada uygulanır. Orta ve derin kimyasal soyma işlemi için; %35-50’lik TCA, Jessner’in solüsyonu ve %35’lik TCA kombinasyonu, %70’lik glikolik asit ve %35’lik TCA kombinasyonu veya %88’lik fenol kullanılabilir. Kimyasal soyma işleminden bir veya iki hafta öncesinde işlemin etkinliğini artırabilmek amacı ile tretinoin %0.1 veya AHA krem uygulanabilir. Uygulamanın başarısında uygun hasta seçimi önemli bir etkendir. İşleme başlamadan önce hastanın saçı bone ile yüz bölgesinden uzaklaştırılır. Yüz temizlenir. Dudak, burun ve göz kenarlarına koruyucu krem sürülür. Gözler ve kulaklar kapatılır. Preparat uygulanır. İlk uygulama süresi iki dakikadır. Uygulama sırasında hastadan yüzündeki yanma hissini 1’den 10’a kadar değerlendirmesi istenir.

Yanma hissini 8-10 arasında değerlendirirse işleme hemen son verilir. Tekrarlayan uygulamalarda yaklaşık 5 dakika bekleme süresi tamamlanmaya çalışılır. Süre tamamlandıktan sonra yüzdeki asit nötralize edilir. Yüze nemlendirici sürülerek en az bir hafta süreyle, deri normale dönünceye kadar hastadan nemlendirici kullanmaya devam etmesi istenir. Yapılan işlemin yüzeysel veya orta derinlikte olmasına göre derinin nemlendirme süresi farklılık gösterebilir. Kimyasal peeling seansları hastanın cilt durumuna, cilt tipine ve kişisel toleransına göre planlanır. Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak ciltte, hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur: Yüzeysel peeling uygulamasında 1-2 gün süren hafif kızarıklıklar olur.

Orta derinlikteki uygulamalarda kızarıklıklar ve hafif soyulmalar olur. Yüzeysel peeling seansları 1-2 hafta aralıklı, orta derinlikteki peeling seansları ayda bir tekrarlanabilir. Yüzeyel ve orta derinlikteki peeling uygulamalarından sonra sosyal hayata ara vermek gerekmez. Derin peelinglerde ödem ve deride gerginliğin yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumunun görülmesi normaldir. Bu tabaka 3-4 günde soyulur. Hafif pembelik 2-4 hafta sürer. Kimyasal peelingin etkili olduğu tedavi alanları, kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri ile aknelerdir. Ciddi anlamda yılların etkisini silebilen bir tedavidir. Derin peelingler yılda 1-2 kezden fazla yapılmamalıdır.

Deride 1-2 seans peeling ile oluşturulan soyulmanın ardından taptaze yeni deri gelir. Dokusu ve rengi daha düzgün ve daha homojendir. Hafif batma ve yanma hissedilirse de çabuk geçer. Asit derecelerine göre cildin hassasiyeti değişmektedir. Oluşan kızarıklık kabuklanmaya dönüşebilir… Sadece hekim tarafından önerilen nemlendirici preparatlar düzenli kullanılmalıdır ve asla kabuklar soyulmamalıdır. Güneşten korunmaya dikkat edilmelidir. Gündüzleri sokağa çıkılmasa dahi güneş koruyucu ihmal edilmemelidir. Orta ve derin kimyasal peeling uygulamaları sadece kış ayları yaptırılmalıdır. Peeling yapılacak yüzeyde açık uçuk bulunuyorsa, derin güneş yanığı, açık yara ve enfeksiyonlar varsa, daha önceden o bölgede soyma işlemi yapılmışsa bu yöntem kullanılmaz. Ayrıca Roaccutane tedavisi gören ya da yakın zamanda görmüş kişilere kimyasal peeling uygulanmaz. Derin kimyasal peeling uygulaması sürerken cilt temizliğinde tavsiye edilen ürünler kullanılır. Tam iyileşme bir aya kadar tamamlanır. Cilt yenileyici serumlar ve spf içeren nemlendiriciler düzenli kullanılmalıdır.