Kulak Estetiği

kulak-estetigii

Kulak estetik ameliyatı (Otoplasti) “kepçe kulak” deformasyonunun düzeltilmesi için, genellikle lokal anestezi altında ve sedasyon uygulaması ile gerçekleştirilir.

Kıkırdak şekillendirici kulak estetiği sonrasında hastalarımız kulaklarının daha sonra açılma riski olmadan, aynalara rahatça bakarak, kendileriyle barışık, huzurlu bir yaşama geçebilmektedirler..

Lokal anestezi ile müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda genel anestezi tercih edilse de kepçe kulak estetiği için genel anestezi kullanılması oldukça nadirdir ve sıklıkla çocuk yaş grubunda tercih edilir.

Kulak estetik operasyonu yapılacak işleme göre değişmekle birlikte yaklaşık bir saat sürer. Bu operasyonda kullanılacak pek çok farklı teknik mevcuttur. Hastanın ihtiyacı ve cerrahın tercihine göre değişiklik gösterir. Kulak arkasında anlaşılamayacak bir kesiden girilerek yapılır. Sonucun kalıcı olması için birkaç yöntemin kombinasyonu tercih edilmektedir.

Çok dikkat çeken aşırı belirgin kepçe kulakların  estetik operasyonla düzeltilmesi ile orantılı güzel bir yüze kavuşulur, aynı zamanda özellikle okul çağındaki çocuklarda ciddi psikolojik travmalar oluşması da engellenmiş olur. Kulaklarının görüntüsünden memnun olmadığı için saçlarını toplayamayan hanımlar için de kulak estetiği oldukça rahatlatıcıdır.

Büyük kulakların yanı sıra, şekil bozukluğu olan, deforme olmuş veya gelişimini tamamlayamamış kulakların düzeltilmesi de plastik cerrahi ile mümkündür.

Kulakların gelişimi 6 yaş civarında tamamlanır. Psikolojik travmaların önüne geçmek için, özellikle okul çağı öncesinde kulakla ilgili şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve kepçe kulak ameliyatlarının yapılması önerilir. Bu dönem operasyonun yapılabileceği en erken yaş dönemidir. Ancak her yaşta, operasyona engel bir durumu olmayan her insanın kepçe kulak ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir.

Hastalarının büyük bir bölümünde kıkırdak şekillendirici yöntemi tercih etmekteyiz. Bu yöntem teknik olarak daha zordur, tecrübe gerektirir. Kıkırdağı zorlamadan doğası içinde şekil almasını sağladığından sonuçlar kalıcıdır. Bu tekniğin avantajı sonucun son derece doğal görünüm kazandırmasıdır.

Operasyon sonrasında hastanedeki birkaç saatlik istirahatten sonra hasta bandajla evine gönderilir. Kepçe kulak ameliyatında kulak arkası için estetik uygulanır ve eriyen dikiş atıldığından daha sonra dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Operasyondan 2-3 gün sonra kulaklarda hafif şişlik ve morluk görülebilir. Bandaj 3. Gün sonunda açılır. Kulakları koruyacak bir sporcu bandı takılır. 4-6 hafta kadar bandajın akşamları yatarken de kullanmaya devam edilmesi istenir. Bu sure içinde aktif sporlardan uzak durmak gerekmektedir.