Meme Büyütme

meme-buyutmee

Meme estetiği (meme küçültme, meme büyültme, meme dikleştirme, meme asimetrisinin düzeltilmesi) kadın güzelliğinin en hassas konularından biridir. Meme estetik ameliyatları en çok başvurulan estetik ameliyatlardır. Gelişen teknoloji ve meme implantları sayesinde bugün çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yıllardır kadın ve anne olmanın en önemli sıkıntılarından biri problem olmaktan çıkmakta, kadını çok üzen konuların artık çözümü bulunmaktadır.

Meme Büyütme

Meme büyültme operasyonlarında, meme dokusunun yapısal olarak, normal hacminden küçük olduğu ve sarkmış olduğu durumlarda meme implantları yerleştirilerek gerçekleştirilmektedir. Kullanılan implantlar kapsül oluşumunu azaltan özel bir yüzey dokusuna sahiptir . “Kapsül”, implant yerleştirildikten sonra çevresini saran, onu sınırlayan bağ dokusuna verilen isimdir. İmplant çevresi sarılarak izole edilir. Bazen kapsül oluşumu gereğinden fazla bağ dokusu oluşmasına neden olur. Bu istenmeyen bir kapsüler reaksiyondur. Genellikle implantın tipine, koyulduğu yere, cerrahi başarıya, kanamaya, operasyon sonrası uygulanması gereken masaja bağlı olarak değişiklik gösterir.

İmplantlar memenin tipine ve göğüs yapısına göre seçilir. Damla şeklindeki implantlar memenin üst dolgunluğunu daha iyi oluşturduğundan tercih edilmektedir. Son derece sağlam ve dayanıklı olan implantların damla, yuvarlak, dar ve geniş tabanlı çeşitleri bulunmaktadır. Yükseklik açısından farklı ölçülere sahiptirler. Kliniğimizde kullanılan implantların içerisinde meme doku kıvamına en yakın, “kojel” olarak adlandırılan jel bulunmaktadır. Bu jelin implanta yerleşimi üretim merkezinde gerçekleşmektedir.

İmplant büyüklüğünü belirlemek için özel bir prova yapılır. Hastanın önce meme dokusunun hacmi özel bir aletle ölçülür. Daha sonra kullandığı desteksiz ve destekli sutyenler arasındaki fark belirlenir, bütün bu detaylar gözetilerek yeni meme boyutuna birlikte karar verilir. Karar verilen ölçüdeki deneme implantı çıplak göğüs dokusunun üzerinde doğru yere yerleştirilir. Bu implantın üzerine sıkı bir tişört giydirilir. Hastanın kendisinde oluşacak değişikliği üç boyutlu olarak farklı açılardan görmesi ve isterse kendi güvendiği kişiler ile kararını paylaşması sağlanır. Bu hazırlanmış yapının üstüne planladığı sutyen giydirilerek sutyenli ve sutyensiz nasıl duracağı gösterilir.

Meme Büyütme Süreci

Meme ameliyatlarından önce hastaya sunulan üç boyutlu bu provalar beklentilerin daha iyi algılanmasını sağlamaktadır. Bilgisayar animasyon sunumları bu kadar başarılı bir algı sağlayamayabilir. Üç boyutlu prova sayesinde arzuladıkları büyüklüğe dokunabilmesi, görebilmesi, hastamıza ideallerini daha iyi algılatır. Operasyon esnasında planlanan hacim deneme implantları ile test edilir. Son karar doktora bırakılır. İmplantın nereye yerleştirileceği genellikle doktorun tercihine bağlıdır. Hastanın yeterli göğüs dokusu yoksa kas altı tercih edilir. İmplantı örtecek, doğal hissettirecek yeterli doku varsa süt bezinin arkasına yerleştirilebilir. Bu teknik, minimal oranda sarkmış göğüsleri de dikleştirilebilmekte, daha doğal bir görünüm kazandırmaktadır.

İmplant üç farklı noktadan yerleştirilir: meme başı, meme altındaki katlantı veya koltuk altı. Meme başından girmek nerdeyse iz bırakmaz. Meme altı son derece iyi iyileşir, zor farkedilir hale gelir. İmplantın kas altına yerleştirilmesi durumunda ise, kol hareketleri sırasında üç veya dört gün süren kas ağrısı oluşabilir, ancak ilerleyen günlerde bu giderek azalır. Süt bezi altına yerleştirildiğinde daha rahat bir iyileşme dönemi yaşanır. Operasyon sonrası aynı gün hastaneden çıkmak mümkündür. Bir gün hastanede kalınması tercih edilir. Operasyonda giydirilen özel sutyenin 4 ile 6 hafta arası kullanılması ve bu dönemde kol aktivitesi gerektiren sporlardan kaçınılması önerilir. Giderek artan bir hızda göğüs dokusu daha doğal bir görünüm ve kıvam kazanır. Hastalarımız ilerleyen yıllarda kendilerinde meme implantı varlığını bile unutmaya başlarlar.