Meme Küçültme

meme-kucultme

Meme Küçültme

Ergenlik, hamilelik, menapoz dönemlerinden sonra özellikle meme dokusu ile ilgili şikayetler artar. İri göğüs omurgada ağırlık artışına, duruş bozukluklarına neden olur. Memelerin ağırlığından kaynaklanan, sutyen askılarının belirginleştirdiği izler görülür. Meme altında haşlanmaya, tahrişe eğilimli bir bölge oluşur. Ağırlık etkisi ile memenin gerilmesi de deri üzerinde çatlamalara yol açar.

Ayrıca günlük aktivite ve uyku sırasında nefes alma zorlaşır, yorgunluk belirtileri görülür. Kadının yeniden cinsel çekiciliğini kazanması, memesinin yıllar önceki diriliği ve yüksekliğine ulaşması için destekleyici tedavi kaçınılmaz olur. Günümüzde bazı ülkelerde iri, ağır meme dokusu için yapılan operasyonlar sağlık sigortası tarafından bile karşılanır duruma gelmiştir.

Önce mevcut meme dokusu ölçülür. Kişinin göğüs, bel, basen, kilo, boy ölçümleri yapılır. Bedenine uygun ideal büyüklük ve yükseklik saptanır. Bu noktada kişisel istekler değerlendirilir. Estetik oranlar açısından yönlendirmelerimiz fayda sağlamaktadır. Tecrübelerimiz ileride geri dönüşü zor değişimlerin sigortasıdır.

Memenin problemi her zaman irilik olmayabilir. Bazı durumlarda ideal büyüklükte meme dokusu vardır. Fakat ileri derece elastikiyet kaybına bağlı deri gevşekliği ve sarkma söz konusu olduğundan meme başı olması gereken yerden aşağıya yerleşebilir. Böyle durumlarda mevcut meme dokusu şekillendirilerek daha sıkı ve yüksek konuma getirilir. Gevşekliğe sebep olan meme cildi çıkarılarak ideal sonuca ulaşılır. Meme başı doğal yerine getirilir. Böylece meme implantı kullanılarak büyütülen ve dikleştirilen memelerdeki gibi estetik sonuçlara ulaşılır.

Meme Küçültme Süreci

Memenin yeniden şekillendirilmesi cerrahi tekniklerle mümkündür. Estetik cerrahinin temel prensiplerinden biri doğru yerleri seçerek izleri saklamaktır. Memede areola (meme başı) diye tanımladığımız alanın dış sınırı beyaz renkte geçiş hattına sahiptir. Meme çevresindeki izi buraya saklarız. Çünkü iyileşen yara izi beyaza yakın bir değişim gösterir. İyileşme döneminde izlerin genişlememesi için özel dikiş teknikleri ve malzemeleri kullanılır.

Meme dikleştirme ve meme küçültme operasyonlarının büyük bir kısmında kısa iz oluşturan bir teknik kullanılır. Kadınlarımız iz konusunu çok önemsemektedirler. Hassasiyetlerini çok önemsediğimizden, özel tekniklerle izi minimuma indirmeyi başarabiliyoruz.

Memenin alacağı yeni ideal formu, iz kadar önemsiyoruz. Formun güzelliği , izin kalitesi tatminkar sonuçları bizlere sunar . Cerrahi izlerimizi kategorize edersek: Yuvarlak meme çevresi (areola) izi , lolipopa benzeyen areola ile birlikte dikey çizgi izi, Areola ile dikey çizgi ve ters T çizgisi olarak anlatılabilir. Memenin yapısına göre izler ve teknikler değişiklikler gösterir. Yaklaşık altı ay sonra izler oldukça zor fark edilir hale gelmektedir.

Meme dikleştirme cerrahisi daha çok cilt sıkılaştırmaya yöneliktir, areolanın olması gereken doğal yerine transfer edildiği bir tedavidir. Memenin küçük ve sarkık olduğu durumlarda meme hem implant ile büyütülür hem de dikleştirme cerrahisi uygulanır. Titiz ve iyi bir planlama ister.

Meme küçültme cerrahisi ile memenin fazla dokusu uzaklaştırılır, cilt sıkılaştırılır ve areola ideal yerine transfer edilir. Çıkarılan meme dokusunun patolojik açıdan incelenmesini memenin dokusal yapısını örneklemesi açısından çok kıymetli buluyoruz. Meme ameliyatı öncesinde 35 yaş altında ultrasonografi, 35 yaş sonrası mamografi ve meme USG’si mutlaka istenmektedir. Memenin incelenebilmesi, cerrahi sonrası radyolojik kıyaslamanın bu görsellerle yapılabilmesi için bunu önemsiyoruz. Operasyon sonrası bir gece hastanede kalmak gerekebilir. Özel bir sutyen giydirilmektedir. Gizli dikiş tekniği kullanılmakta, eriyerek kaybolacağı için dikişler daha sonra alınmamaktadır. Operasyon sonrası genellikle dört hafta boyunca spor aktivitesine ara vermek önerilir. İş hayatına geri dönüş, üç ile yedi gün arasında mümkün olabilmektedir.