PRP

prpp

PRP (Platelet Rich Plasma) cilt gençleştirme tedavisi. Cildimizdeki kolajen ve elastin lifleri zamanla eski yoğunluğunu kaybetmeye başlar. Bu tedavi ciltte zamanla ortaya çıkan solma, sarkma, lekelenme, kırışma gibi deformasyonları ortadan kaldırmak için uygulanr. Gerekli tıbbi hyjenin ve cilt temizliğinin uygulanması gereken medikal bir uygulamadır.

PRP, cildin ihtiyacı olan yapılandırıcı ve yenileyici maddeleri içermektedir. Kandaki pek çok büyüme ve destekleyici faktörlerin, normal kan dolaşımıyla cilde ulaşma oranı PRP yöntemi sayesinde arttırılır. Kandaki onarıcı faktörlerin ve büyüme hormonunun mucizevi özelliklerinden yararlanan PRP, cilt dokularının kendi kendini yenilemesi ve gençleşmesini sağlamaktadır.

PRP üretimi, kişiden alınan 10 cc kadar kanın özel bir tüpte santrifüj edilmesiyle başlar. Bu işlemle kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı (alyuvarlar) ayrıştırılır. Böylece trombosit yoğunluğuna sahip bir jel elde edilir. Buna PRP adı verilir. Trombositler kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevleri olduğu kadar, doku hasarlarının iyileşmesini sağlayıcı özellikte büyüme faktörleri de salgılamaktadırlar. Alınan kan özel makinesinde santürfüj edilirken, hastamız emla kremle cilt anestezisi için hazırlanır. 20 dakika bekleme süresinin ardından cilt antiseptik solusyonları ile temizlenir. Çok sayıda mikro noktacık elde ettiğimiz uygulama tekniği ve konforu çok arttıran özel bir makine sayesinde yüz derisinin tazelenmesi sağlanır. Oluşan çok sayıdaki mikro noktacığa elde ettiğimiz özel serumu yedirilir. Bu sayede canlanma ve tazelenme çok daha hızlı ve etkili gerçekleştirilmiş olur. Özel donanımı ile oluşturulan mikro noktacıklardan cilde serum yedirilmesi 30 dakika sürer. Yenilenme etkilleri ilk seansla birlikte görülebilmektedir. Bir gün boyunca yüzde artan bir pembelik oluşur. Genellikle aynı gün ve ertesi gün sosyal hayata geri dönüş son derece konforludur.

Trombosit yoğun PRP’de en çok tercih ettiğimiz bölgeler yüz, boyun, dekolte ve ellerdir . Bu bölgelere uygulandığında dokulardaki hasarı ya da yaşlanma etkilerini geri çevirir. Gençleşme sağlar. Cilt daha parlak ve canlı görünür. Özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar, göz altı bölgesi torbalanmalar ve mor renk değişikliklerinde düzelme olur. İnce çizgiler yumuşar. Işığınız artar. Ciddi bir tazelenme ve canlanma etkisi oluşur. Yaz öncesi ve sonrası özellikle tavsiye ettiğimiz PRP uygulaması yaz öncesinde temiz ve tazenlenmiş bir cilt ile daha duru cilt tonu sağlar. Yaz sonrasında ise güneş hasarını azaltarak cildi toparlar. Tedavi sonrası nemlendiriciler, bakım kremleri ve güneş koruyucuları kullanılması önerilir.