Spectra XT

spectraa

DÖVME

Dövme ya da başka bir deyişle tattoo, deri üzerine çeşitli makine ve aletler aracılığıyla geçici ya da kalıcı boyaların veya boya benzeri farklı pigment maddelerinin uygulaması ile oluşan cilt yüzeyinde işlemler bütününe denir. Çoğu zaman isteyerek ve severek yaptırılan dövmeler bazen istenmeyen ve vazgeçilebilen bir durum haline gelebilir.
Günümüzde; lazerle dövme silme dışında başarılı olabilen bir başka yöntem veya cerrahi alternatif yoktur .

GENİŞLETİLMİŞ PLATFORM – GOLD TONING / RuVY TOUCH / Revital Uygulama

Spectra XT Lutronic firmasının ürettiği en son teknoloji cihazıdır. Mevcut Q Switched Nd:Yag cihazlarla kıyaslandığında genişletilmiş endikasyon ve uygulamalara sahip oluğu için Spectra XT’ye extended platform adı verildi.Kullanımı kolay,güvenilir ve geniş uygulama alanı sunan bu sistem 4 adet dalga boyu üretme kapasitesine sahiptir.
Özellikle dövmeleri ve derin pigmente lezyonların ortadan kaldırılması için hazırlanan yeni ve ödüllü lazer sistemidir.
Q switched’in en önemli özelliği aşırı kısa zamanda ( bir kaç nano saniyede) son derece güçlü atışlar yapabilmesidir.

Uygulama Alanları

 • Melazmada (lekelerde)
 • Dövme silmede (Renkli dahil)
 • Epidermal pigmente lezyonlarda
 • Dermal pigmente lezyonlarda

Lazerle Dövme Silme:

Lazer ışını ile cilt içindeki dövme boyası parçalanarak hücre dışına çıkar. Seans aralıkları 3-4 hafta kadar olmalıdır. Ortalama 7-8 seans dövmenin tamamen çıkması için gerekli seans sayısıdır.

Dövme Tamamen Çıkar mı?

Dövme silme işlemi lazerle % 95 oranında başarılı sonuç verir.
Kırmızı ve siyah dövmeler tamamen çıkarken, mavi ye yeşil dövmelerin rengi açılabilir veya tamamen çıkabilirler. İnce ve çizgi şeklinde yüzeysel olan dövmeler daha kolay çıkarken daha yoğun boyalı ve derine kadar uzanan dövmeler daha geç çıkarlar.

İyileşme Dönemi:

Sosyal hayatı etkilemez. Lazer nedeniyle oluşan kızarıklıklar 3-7 gün içinde geçer, antibiyotikli pomadların kullanılması iyileşmeyi hızlandırır.

KARBON PEELING

Karbon peeling, yüze karbon sürüldükten sonra Q Switched nd yağ lazerin uygulandığı bir tedavi yöntemidir. Kullanılan lazer siyah renkte hassasiyete sahiptir.Siyah olan karbon içerikli özel solüsyon kullanılır. Böylece karbon maddesiyle kaplanan cilt lazerden daha fazla etkilenir. İşlem sırasında lazer karbonu ciltten atarken ciltte hafif bir peeling ve yenilenme gerçekleşir. Karbonun cilt altında ve üstünde yayılması için 15-20 dk beklenir. Böylece lazer cildin altında da etki yaratarak cildin derinliklerinde etkili olduğu gibi yeni kollajen yapımını da uyarır. Karbon peeling leke tedavisinde, gözenek küçültmede ve cilt yenilemede kullanırız.

Karbon peeling, leke tedavisinde , geniş gözeneklerde ve ayrıca mat , hafif kırışıklık ve sarkma şikayeti olanlarda uygulanır. Hem peeling yaparak, hem renk hücrelerini etkileyerek, hem de cilt altında etki yaratarak tedavi eder. Bu çok fonksiyonlu etki sebebiyle oldukça popülerdir. Karbon peeling şikayeti olan herkese uygulanır ancak hamilelere uygulanmaz.
Karbon peeling en az 4-6 seans yapılır, işlem süresi uzun değildir. 5-10 dk. arasında değişebilir. Lazer işlemleri 2-3 hafta aralıklarla olmalıdır. İşlem sırasında acı hissedilmez. Ağrı eşiği düşük olanlara anestezik krem sürülebilir. Lazer sonrası güneşten koruyucu veya besleyici kremler sürülebilir. Lazerle cilt yenilemede işlemden sonra hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Kişi aynı gün sosyal yaşamına dönebilir.

Karbon peeling, her cilde en esmer ciltlere ve en hassas ciltlere bile yapılabilir. Yan etkisi yoktur. Karbon peelingten sonra ciltte aydınlanma, gözeneklerde küçülme, lekelerde açılma olur. Zaman içinde etkinliği daha fazla artar.

LEKE NEDIR?

Leke cildimize renk veren melanin pigmentinin bir bölgede normalden fazla olmasıyla oluşur. Lekeler doğumsal, güneşe, gebeliğe, ilaca ve bir çok faktöre bağlı olarak oluşabilir. Cilt içinde yüzeysel yada derin yerleşebiliyor.

Öncelikle lekenin yüzeysel mi derin mi olduğu tesbit edilir, genellikle kombine tedaviler daha iyi sonuç verir. Yüzeyel peeling yaparak derin lekeleri çıkarmak mümkün olmayabilir.

Yeni Gold Toning başlık sayesinde;

 • Akne sonrası eritemde
 • İnflamatuvar aknede
 • Cilt kızarıklıklarında
 • Melasmaya bağlı abnormal kızarıklıklarda
 • Lazer uygulamaları sonrası oluşan eritemlerde

Yeni RuVY Touch başlık sayesinde;

 • Güneş, Yaşlılık lekelerinde,
 • Çillerde
 • Diğer epidermal pigmente lezyonlarda

Revital uygulama ile ;

 • Cilt rejuvenasyonu
 • Geniş gözenekli sebore
 • Seboreli inflamatuvar akne lezyonları
 • Melasmaya bağlı anormal kızarıklıklarda
 • Lazer uygulamaları sonrası oluşan eritemlerde
 • Güneş,yaşlılık lekelerinde
 • Diğer epidermal pigmente lezyonlarda

Tedavi yöntemleri

C Peeling: Genelde 1-2 hafta aralıklarla 6-8 saat uygulanmalıdır.
Q Switched-Nd yağ lazeri: Cildin derin tabakalarında oluşan ve fazla melanin içeren hücrelere etkilidir, 1-2 hafta arayla 6-10 seans uygulanır.
Glikolik asit peeling: Cildin yüzeyel tabakalarındaki melanin pigmentini azaltmayı amaçlar.
CO2 Fraksiyonel lazer: Ciltte tam kat bir yenileme sağladığı için hem derin hemde yüzeysel lekelerin azalmasında oldukça etkilidir.1-2 seans uygulama yeterlidir.

Seans Aralığı Ne Sıklıktadır ?

Seanslar dövme tedavilerinde 4-6 haftada bir, diğer tedavilerde ise haftada bir uygulanır. Dövme tedavileri ortalama 5-10 seans, leke, cilt yenileme ve akne tedavileri 10 seans sürmektedir.

Seans Sonrası Hastalarda Neler Gözlenmelidir?

Seans sonrasında dövme üzerinde kabarma bazen içi su dolu kabarcık ve kabuklanma oluşabilmektedir, ancak bu durum hiçbir iz bırakmadan kaybolmaktadır.
Leke ve cilt yenileme işlemlerinden sonra hastada hafif bir kızarıklık olmaktadır. Bu kızarıklık bir kaç saat içinde yok olmakta, hasta sosyal hayatından kısıtlanmamaktadır.

Tedavi İçin Hangi Mevsim Uygundur?

Tedaviler her mevsim uygulanabilir. Güneş koruyucular özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Solaryuma girilmemelidir.

Yüzdeki Kılcal Damar Çatlaması

Yüzdeki kılcal damar çatlamaları, deri yüzeyine yakın, genişlemiş damarların görünür olması anlamına gelir. Yanaklarlar, burun kenarları ve çene kılcal damar çatlamalarının en sık görüldüğü yerlerdir.

Kılcal Damar Çatlaması Nedenleri

Yüzdeki kılcal damar çatlamaları nedenleri cildin hassas ve ince yapıda olması, Akne Rozasea hastalığına sahip olmak, güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalmak, uzun süre kortizonlu krem kullanımı, lupus, genetik hastalıklar ve radyasyon ışıkları ile tedaviler sayılabilir. Burun ameliyatlarından sonra burunda kılcal damar çatlaması olabilir.

Yüzdeki kılcal damar çatlamaları,  kılcal damarların genişlemesi sonucu oluşur. Bu sebeple kılcal damar genişlemelerini yok etmek tedaviyi sağlar. Yüzdeki kılcal damar çatlaması tedavisi yapılmazsa kılcal damar genişlemeleri kendiliğinden geçmez.

GÖZALTI MORLUKLARI

Gözaltı Morluk  Tedavisi

Göz altı morluğu göz altı derisinin normalden koyu renkli gözükmesidir.  Gözaltı morluğu , gözaltı derisinde artmış pigmentasyon (renk hücrelerinin veya renk hücrelerinden renk yapımının artması) ve gözaltı derisinin inceliği nedeniyle  olabilir. Gözaltı morluğu yaygın bir problemdir. Her yaşta görülebilir. Gözaltı morluğu özellikle kadınlarda kozmetik problem yaratır. Kişiyi yorgun, sağlıksız ve yaşlı gösterebilir. Bu nedenle gözaltı morlukları birçok kişiyi rahatsız eder. Gözaltı morluklarının  pek çok sebebi olabilir.

Gözaltı morluğuna pek çok tedavi önerilmektedir. Buna rağmen, bu tedavileri destekleyen az sayıda bilimsel yayın vardır. Gözaltı morluklarına tedaviler, morluğun gelişim nedenine bağlı olarak farklılık gösterir. Tedavi yöntemleri:

 • Gözaltı morluğunu gideren kremler: Damarları daraltan ve pigmentasyonu azaltıcı özellikleri olan kremler gözaltı morluklarını hafifletebilir.
 • Lazer tedavileri: Pigmentasyonu azaltan, damarlanmayı azaltan ve derinin kolajenini artıran lazerler gözaltı morluğunda iyi sonuçlar verir. Bu amaçla Q-switched Nd-yağ, pulsed dye , fraksiyonel  karbondioksit lazerler tercih edilmektedir.
 • Kimyasal peeling: Kimyasal peeling renk düzeltici ve cilt yenileyici etkisi nedeniyle gözaltı morlukları tedavisinde destekleyici etki sağlar.
 • Dolgu tedavisi:  Gözaltı derisinin inceliğine ve gözaltı yağ dokusunun kaybı nedeniyle kasın koyu reflesi deriye yansır. Deri kas arasına yapılan yağ enjeksiyonları veya hyaluronik asit bu tonu açar.
 • Cerrahi tedaviler: Gözaltı torbalanmasının ve gözaltı derisinin sarkmasının olduğu durumlarda cerrahi yaklaşımlar uygulanır.

Gözaltında artmış pigmentasyon (koyu renklenme) sık görülen bir nedendir.  Alerjik veya  atopik egzama nedeniyle pigmentasyon artışı olabilir.Genetik ve çevresel faktörlere bağlı pigmentasyon artışı olabilir. Koyu tenli ırklarda yapısal olarak gözaltı koyuluğu olabilir. Bazen doğumsal olarak ortaya çıkan Ota nevus olarak adlandırılan benler gözaltı morluğu nedeni olabilir.  Pigmentasyona bağlı gözaltı morluklarında  lazer tedavileri tercih edilir.

Diğer bir sık neden göz kası üzerindeki derinin çok ince olmasıdır. Göz çevresi kası üzerinde yağ olmaması ve derinin ince olması nedeniyle kastaki damarlar ve kasın koyu yapısı görünerek mor renge sebep olabilir. Bu sebebe bağlı morluklar regl döneminde belirginleşir. Özellikle gözün iç alt bölgelerinde koyuluk daha fazladır. Kansızlık, yorgunluk ve uzun süre ekranına bakmak gözaltı morluğu sebebi olabilir. Bu tür gözaltı morluklarında dolgu tedavisi fayda sağlar.

Zaman içinde gözaltı derisinin hücreleri yaşa ve güneşe bağlı olarak hasara uğrar. Gözaltında torbalanmanın meydana gelmesi bu şikayeti daha çok artırır. Bu tür gözaltı morluk tedavilerinde lazer ve dolgu tedavisi birlikte daha iyi sonuç verebilir. Ayrıca cerrahi tedavi gerekebilir.

Gözaltı morluğunu ve ödemini azaltmak için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Dengeli beslenmek
 • İyi bir uyku düzeni
 • Yüksek yastık kullanmak
 • Yaz ve kış güneş gözlüğü kullanmak
 • Güneşten korunmak
 • Soğuk kompresi uygulamak
 • Sarı bazlı kapatıcı kullanımı
 • K vitaminli, C vitaminli, antioksidan, peptidler, büyüme faktörlü ve renk açıcı madde içeren gözaltı kremleri kullanılması
 • TV, bilgisayar kullanımının yorucu olmaması
 • Sabahları buzdolabında bulunan patates kompresi ödemi azaltır.